• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Soutěsky Kamenice

Soutěsky Kamenice, to je především romantická plavba na lodičkách řeky Kamenice. Edmundova soutěska a Divoká soutěska jsou díky tomu jednou z největších atrakcí celého Národního parku České Švýcarsko.

Soutěsky Kamenice se nacházejí nedaleko Hřenska v Českém Švýcarsku. Jedná se o hluboké kaňony řeky Kamenice v kvádrových pískovcích. Ve směru toku Kamenice jsou za sebou poskládány nejdříve Ferdinandova soutěska, za Dolským mlýnem část zvaná Ve Strži, Divoká soutěska a nakonec Edmundova soutěska. Řeka Kamenice zde protéká pod strmými skalami vysokými přes 100 metrů. V neschůdných úsecích Edmundové a Divoké soutěsky funguje převoz na pramicích, který je mimořádně lákavým místem pro turisty.

Soutěsky Kamenice byly zpřístupněny již v roce 1890. První z nich byla pojmenována po svém zakladateli – Edmundova. Divoká soutěska se pak dočkala zpřístupnění za dalších osm let. Před válkou měla Edmundova soutěska v provozu čtrnáct loděk a Divoká sedm člunů.

Samotná cesta ke Kamenickým soutěskám je velmi poutavá. Cesta lesem vede podél řeky skalami, skalními tunely a přes lávky samotné řeky až k startovacím bodům jízdy na pramicích. Soutěsky Kamenice jsou přístupné pouze jízdou na pramicích. Je možné se plavit jak po proudu, tak i proti proudu. Délka Edmundovy, dříve Tiché soutěsky měří 960 metrů. Plavba Divokou soutěskou má 450 metrů. Jízda trvá v Tiché soutěsce 20 minut a v Divoké 15 minut.

Během projížďky oběma soutěskami vás doslova pohltí krása skalních útvarů a strmých skal. Zajímavě tvarované skály se i nápaditě pojmenovaly – Strážce, Skalní rodina. Cestou Vám bude převozník vyprávět o historii Soutěsek, poslechnete si místní historky a popíše Vám okolní skalní útvary. Mezi Soutěskami je pro pohodlí turistů připraveno občerstvení, kde si můžete i opéct něco masitého na ohni.