Mikulov je město v okrese Břeclav v Jihomoravském kraji, 18 km západně od Břeclavi na hranicích s Rakouskem. Žije zde přibližně 7 400 obyvatel. Historické jádro Mikulova je městskou památkovou rezervací. Mikulov řada lidí považuje za magické místo s nádhernou atmosférou, která člověka okouzlí. Díky svému kouzlu je Mikulov stále oblíbenější turistickou destinací.
Jihomoravský Mikulov může působit až jako kýč. Město je usazeno mezi vápencovými kopci s dominantou barokního zámku, obklopují jej vinohrady, v opraveném historickém centru je plno kaváren.
Dominantou Mikulova je Mikulovský zámek na skále západně od náměstí. Ve východní části města se rozprostírá přírodní rezervace Svatý kopeček a na severu pak vrch Turold. Ze Svatého kopečku je nejkrásnější výhled na město Mikulov a daleké okolí. Toto místo je doslova magické. Pohled z něj je úžasný. Cesta nahoru je sice kamenitá, ale v pohodě se dá zvládnout a výhled opravdu stojí za to. Nedaleko zámku se ještě tyčí menší vápencový pahorek se zříceninou Kozí hrádek. Západní strana Mikulova se pak otevírá do daleké roviny.
Mikulovský zámek sice v roce 1945 při ústupu německé armády do základů vyhořel, avšak díky péči Spolku pro obnovu mikulovského zámku byl v 50. letech náročně opraven. K nejzajímavějším součástem zámku patří zámecká knihovna a sál předků.
Dnešní centrum města spolu s hlavním náměstím vzniklo koncem 16. století přesunem původního náměstí z důvodu umožnění lepšího vstupu do zámku. Nachází se zde mnoho krásných renesančních budov, kašna a monumentální barokní sloup – sousoší Nejsvětější Trojice. V dolní části náměstí se nachází impozantní Ditrichštejnská pohřební kaple a hrobka.
Město i jeho okolí osloví všechny návštěvníky s aktivním přístupem k životu. Zejména sportovně založení návštěvníci si přijdou na své. Oblast v okolí Mikulova protíná více než 1200 km dlouhá síť cyklistických tras, nedaleké Novomlýnské nádrže zase nabízí své laguny ke koupání, rybolovu a k provozování vodních sportů.
Mikulov se také nachází v samotném centru vinařství, proto zde nechybí ani vinařské stezky se zastávkami v místních a rodinných vinných sklípcích či degustace vín ve vinárnách a vinotékách. V souvislosti s oslavou vína na Mikulovsku se do povědomí všech zapsalo již tradiční Pálavské vinobraní.
Židovské památky Mikulova
Mikulov byl v minulosti jedním z center moravských židů. Část města v těsném sousedství zámeckého vrchu, se postupně vyvinula v rozsáhlé židovské ghetto. I přes rozsáhlé demolice v minulých dobách se dodnes zachovala řada domů původních židovských obyvatel. Místem posledního odpočinku zemských rabínů je židovský hřbitov pod Kozím vrchem. S rozlohou dva hektary a čtyřmi tisíci náhrobky je po pražském hřbitově druhý největší v republice.