• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Včelí stezka v Harrachově

Včelí stezka v Harrachově je naučná trasa, která vás seznámí se zajímavostmi ze života včel a včelařů. Stezka je pojmenována po hraběti Janu Harrachovi, který byl vášnivým včelařem a podporoval rozvoj včelařství v Krkonoších. Stezka je dlouhá asi 3,5 km a začíná u autobusového nádraží v Harrachově. Na stezce je celkem 11 stanovišť, kde se dozvíte nejen o historii a současnosti včelařství, ale také uvidíte různé typy úlů, včetně prosklených, kde můžete pozorovat pilné včelky při práci. Na některých stanovištích jsou také umístěny květinové záhony s rostlinami, které jsou pro včely důležité. Stezka vede převážně údolím Rýžoviště podél Ryzího potoka, kde si můžete osvěžit nohy nebo si odpočinout na lavičkách ve stínu smrků. Na nejvyšším bodě stezky je stanoviště věnované patronu všech včelařů – svatému Ambroži. Zde si můžete užít krásný výhled na údolí Rýžoviště a zapsat se do návštěvní knihy. V cíli stezky, u penzionu Renata, vás čeká otázka ze života včel, kterou musíte správně zodpovědět, abyste získali odměnu – čestné absolventské razítko Včelí naučné stezky hraběte Jana Harracha.

Včelí stezka je vhodná pro rodiny s dětmi, školní výlety nebo pro každého, kdo má rád přírodu a chce se něco nového naučit. Stezka je otevřená celoročně a je zdarma. Je možné ji absolvovat pěšky, na kole nebo na běžkách. Stezka je značená modrými tabulkami s logem Včelí stezky a informačními texty. Na každém stanovišti je také QR kód, kterým si můžete stáhnout aplikaci s dalšími informacemi a zajímavostmi.

Harrachov je známý jako horské středisko s bohatou nabídkou sportovních i kulturních aktivit. Nachází se na severním svahu Čertovy hory v nadmořské výšce 665 metrů. Harrachov má dlouhou historii spojenou se sklářstvím, hornictvím a lyžováním. Mezi nejvýznamnější památky patří kostel svatého Václava z roku 1828 s částečně skleněným oltářem a lustrem, sklárna Novosad a syn z roku 1712 s muzeem skla, pivovar s pivními lázněmi a hornické muzeum s prohlídkovou štolou

Harrachov nabízí také mnoho možností pro turistiku, cykloturistiku, běh, golf, tenis, bobovou dráhu, lanové centrum, koupaliště, bowling a další. V zimě je Harrachov ideálním místem pro lyžování, snowboarding, běžkování nebo sáňkování. V Harrachově je k dispozici více než 30 km upravovaných sjezdovek různých obtížností a délek, včetně nočního lyžování. Pro běžkaře je zde připraveno více než 110 km upravovaných běžeckých tratí, které jsou součástí Krkonošské magistrály.

Harrachov je také výborným výchozím bodem pro výlety do okolí. Můžete navštívit například Mumlavské vodopády, které patří mezi nejmohutnější a nejkrásnější vodopády v České republice, Černý rybník, který slouží jako přírodní skladiště dřeva pro sklářskou hut, nebo Čertovu horu, která je nejvyšším vrcholem harrachovského hřebene a nabízí nádherný výhled na Krkonoše i Jizerské hory. Pokud chcete poznat i jiné části Krkonoš, můžete se vydat do nedalekých Rokytnice nad Jizerou, Špindlerova Mlýna, Pec pod Sněžkou nebo do polských měst Szklarska Poręba a Karpacz. Pokud máte rádi historii a kulturu, můžete navštívit Jablonec nad Nisou, Liberec, Turnov nebo Jičín. Pokud chcete zažít něco netradičního, můžete se projet ozubnicovou železnicí mezi Tanvaldem a Harrachovem, která byla vyhlášena národní technickou památkou a je jedinou ozubnicovou železnicí v České republice.