• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Zámek Veltrusy

Zámek Veltrusy je barokní zámek s přilehlým přírodně-krajinářským parkem. Zámek dal postavit Václav Antonín Chotek (1674 -1754). Projektantem byl G.B. Alliprandi.

Půdorys zámku je ve tvaru písmene X. Na severní straně k zámku přiléhá čestný dvůr s alegorickými sochami dvanácti měsíců a čtyř ročních období, které jsou dílem našeho nejvýznamnějšího vrcholně barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna (1684 – 1738).

Na přelomu 18. a 19. století byl Rudolfem Chotkem zřízen anglický park s řadou romantických pavilónů. Se svojí rozlohou 298 hektarů je v Čechách tím největším. Od roku 1802 se ve zdejší oboře chová také daněk skvrnitý. Takto rozmanitý areál přímo vybízí k procházkám a k jeho objevení. Chotkové vybudovali uměle z pravého ramene Vltavy vodní kanál, na němž se rádi plavili na lodičkách. Zastavovali u pavilonů, kde odpočívali a občerstvovali se.

Park si lze projít jedním ze tří okruhů, jejíž délky jsou odstupňované a tak si procházku mohou udělat jak sváteční turisté, kterým stačí ke spokojenosti pár set metrů, i ti náročnější, protože nejdelší okruh je provede napříč celým areálem.

Parkem se můžete také libovolně procházet, hledat zdejší altánky a další zajímavosti. K dispozici jsou ukazatelé v červenobílém provedení, které vás bezchybně navedou. Připravte se ale na to, že tu strávíte několik hodin a ušlápnete několik kilometrů. Berete-li s sebou hodně malé dítě, určitě je vhodný kočárek.

Veltruský park může návštěvník prozkoumat pěšky, projet se v něm na kole, ale také se tu může nechat svézt na ozdobeném dvanáctimístném koňském povozu.

Odkazy:
Stránky zámku Veltrusy
Zámek Veltrusy na Wikipedii