• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Muzeum železné opony Valtice

Muzeum železné opony Valtice je prvním muzeem svého druhu v České republice, které prezentuje mnohaletou historii služby na státní hranici se zvláštním důrazem na období mezi léty 1951 až 1989, kdy zde službu vykonávala pohraniční stráž, a kdy byla vynakládána snaha o absolutní neprostupnost státní hranice doveden za využití ženijně technických zařízení, tedy takzvané železné opony, téměř k dokonalosti. Muzeum se nachází ve Valticích, malém vinařském městě v okrese Břeclav v Jihomoravském kraji, 9 km západně od Břeclavi, u hranic s Rakouskem. Muzeum je umístěno v bývalé četnické stanici z roku 1938, která pamatuje i pohnuté chvíle boje proti sudetoněmeckým hordám.

V expozici muzea uvidíte množství uniforem, zbraní a výstroje pohraničníků i uprchlíků. Nechybí velký počet fotografií a dokumentů přibližujících pohnuté časy na hranicích. Zajímavostí určitě je i rekonstrukce prvního typu železné opony přímo v interiéru muzea. Muzeum je výjmečné i formou uspořádání expozic. Hlavním cílem je návštěvníka zaujmout bez ohledu na věk. Proto je většina exponátů volně ložených, návštěvník si je může vzít do rukou, případně za asistence průvodce vyzkoušet.

Muzeum železné opony Valtice je otevřeno od dubna do října denně od 9:00 do 17:00 hodin. Vstupné pro dospělé je 100 Kč, pro děti, studenty a seniory 50 Kč. Pro skupiny nad 15 osob jsou slevy. Muzeum nabízí také možnost individuálních prohlídek i mimo běžné otevírací hodiny nebo pronájmu prostor pro oslavy, večírky, semináře a školení.

Pokud se rozhodnete navštívit muzeum železné opony Valtice, nezapomeňte si prohlédnout i další památky a zajímavosti ve městě i jeho okolí. Valtice jsou součástí Lednicko-valtického areálu, unikátního krajinného komplexu zapsaného na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Nejvýznamnější památkou ve Valticích je barokní zámek s nádhernou zahradou a skleníkem. Zámek byl v minulosti centrální rezidencí rodu Lichtenštejnů, kteří zde sídlili až do roku 1945. V zámku si můžete prohlédnout reprezentační sály, soukromé apartmány, dětské pokoje, muzeum loutek nebo grottu. V zámecké jízdárně se nachází Národní vinařské centrum, kde si můžete ochutnat a zakoupit vína z celé České republiky.

V okolí Valtic se nachází také mnoho roztroušených drobných staveb, tzv. salet, které jsou součástí Lednicko-valtického areálu. Například můžete navštívit empírový zámeček Belvedér, který sloužil jako letní sídlo Lichtenštejnů, nebo Kolonádu na Rajstně, která je vyhlídkovou stavbou s výhledem na Alpy. Pokud máte rádi přírodu, můžete se projít po Bořím lese, kde se nachází Chrám Tří Grácií, nebo po lednických rybnících, kde jsou ornitologické pozorovatelny a minaret.