• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Vodní mlýn Hoslovice

Vodní mlýn Hoslovice

Vodní mlýn Hoslovice je jedním z nejstarších a nejzachovalejších vodních mlýnů v České republice. Nachází se v obci Hoslovice, asi 17 km jihozápadně od Strakonic, v Jihočeském kraji. Je to národní kulturní památka, která nabízí návštěvníkům jedinečný pohled do minulosti a do života mlynářů. Pokud hledáte zajímavý a poučný výlet pro celou rodinu, Vodní mlýn Hoslovice je ideální volbou.

Vodní mlýn Hoslovice se skládá ze tří staveb: mlýnice s obytnou částí, chlévů s kolnou a stodoly. K areálu patří také rybníček s náhonem, sad a louky. Mlýnice je postavena z kamene a má doškovou střechu. Uvnitř se nachází funkční mlecí zařízení s jedním kolem, které je poháněno vodou z potoka. V obytné části si můžete prohlédnout černou kuchyni, ložnici, jídelnu a další místnosti, kde žila rodina Harantů, posledních majitelů mlýna. V chlévech a kolně uvidíte hospodářské vybavení a domácí zvířata, jako jsou krávy, ovce, kozy, prasata, slepice a králíci. Ve stodole je uloženo seno a obilí.

Vodní mlýn Hoslovice je nejen technickou památkou, ale také živoucím svědectvím historie a tradic. Zde se dozvíte o tom, jak se mlelo obilí, peklo chléb, vařilo pivo, tvořilo máslo nebo pletlo košíky. Zde se setkáte s příběhem rodiny Harantů, která vlastnila mlýn od roku 1829 až do roku 2004. Zde se zúčastníte různých akcí s programem pro děti i dospělé, jako jsou jaro na mlýně, mlynářovo probuzení, dožínky nebo barvy podzimu. Zde si také můžete zahrát ve filmových pohádkách, které byly na mlýně natáčeny, jako jsou Kouzla králů, Vodník a Karolínka nebo Tři bratři.

Vodní mlýn Hoslovice je otevřen od dubna do října od úterý do neděle. Vstupné je 40 Kč pro dospělé, 20 Kč pro děti a 80 Kč pro rodiny. Řemeslné akce mají vyšší vstupné. V areálu je možné zakoupit suvenýry a občerstvení. Zákaz vstupu se psy.

Jak se dostanete na Vodní mlýn Hoslovice? Pokud jedete autem z Prahy, pojedete po dálnici D4 směrem na Strakonice. Na konci dálnice odbočíte na silnici I/22 směrem na Volyni a Nepomuk. Po asi 10 km odbočíte vpravo na silnici II/171 směrem na Blatnou a Hoslovice. Po dalších 10 km dojedete do obce Hoslovice, kde uvidíte ukazatele na Vodní mlýn Hoslovice. Pokud jedete vlakem z Prahy, musíte přestoupit ve Strakonicích na vlak směrem na Volyni a vystoupit na zastávce Hoslovice. Odtud je to asi 2 km pěšky k mlýnu.

Co zajímavého je v okolí Vodního mlýna Hoslovice? Pokud máte chuť na další výlety, můžete navštívit například tyto místa:

  • Strakonice: historické město na soutoku řek Otavy a Volyňky, kde se nachází hrad, muzeum, kostely, klášter, radnice a další památky. Strakonice jsou také známé jako centrum dudácké kultury a každé dva roky se zde koná Mezinárodní dudácký festival.
  • Blatná: malebné město s renesančním zámkem na ostrově uprostřed rybníka, který je obklopen anglickým parkem s volně žijícími jeleny a muflony. V Blatné si můžete prohlédnout také kostel sv. Mikuláše, radnici, muzeum nebo židovský hřbitov.
  • Horažďovice: město na řece Otavě, kde se narodil spisovatel Karel Klostermann. V Horažďovicích si můžete prohlédnout hrad, kostel sv. Petra a Pavla, radnici, muzeum nebo rozhlednu na vrchu Chlum.
  • Rabí: obec s největším hradním komplexem v Čechách, který byl sídlem rodu Rožmberků. Na hradě Rabí si můžete prohlédnout hradní kapli, věže, sklepení nebo expozici o husitství. V obci si můžete prohlédnout také kostel sv. Jana Křtitele nebo památník Jana Žižky.