Skanzen Kouřim je jediným nadregionálně zaměřeným skanzenem v České republice, který shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech, a nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. Nachází se zde zatím čtrnáct větších obytných a hospodářských objektů, které doplňuje několik drobnějších památek. Muzeum je celoročně dějištěm mnoha národopisných a dalších doprovodných programů.
Nachází se zde zatím devět větších obytných a hospodářských objektů z oblasti středních, východních a severních Čech, které doplňuje několik drobnějších památek. Jako první stavba byla do muzea v roce 1972 přenesena devítiboká roubená stodola se strmým vysokým krovem středověkého typu pokrytým došky.
Skanzen Kouřim je situován ve velkém sadu na okraji města Kouřim v lokalitě zvané Na hrázce, asi 1 km od centra města. Nedaleko od skanzenu se nalézají rozsáhlá archeologická naleziště dokládající staré slovanské osídlení.
Skanzen v Kouřimi budovaný od roku 1972 původně vznikal jako záchranný regionální skanzen zánikem ohrožených objektů lidové architektury.
Důvodem byla výstavby vodní nádrže Želivka na dolním toku stejnojmenné řeky a úsilí zachránit alespoň vybrané lidové stavby ze zátopové oblasti. Prostředí kouřimského muzea v přírodě je tvořeno terénem typickým pro oblast středočeské pahorkatiny.