• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Vyhlídka Máj

Vyhlídka Máj se nalézá asi 1 km západně od vesnice Teletín, asi 30 kilometrů jižně od Prahy nad vodami Štěchovické přehrady. Z této skalní vyhlídky je jeden z nejznámějších pohledů na meandr řeky Vltavy. Má tvar podkovy a nachází se v místě bývalých Svatojanských proudů. Tak byl v minulosti označován tento úsek Vltavy. Šlo o peřeje, jichž se obávali všichni voraři, kteří tehdy doplavovali dřevo do Prahy.

Svatojánské proudy byly nebezpečné kvůli ostrým skaliskům a prudkému proudu, ztroskotala zde řada lodí. Bohužel v 50. letech letech byla tato místa zatopena s výstavbou Štěchovické přehrady a původní podoba se tak dochovala již jen na starých fotografiích a v mnoha trampských písních. Na protějším břehu se totiž ve 20. letech 20. století prakticky zrodil tramping a není se čemu divit. Okolní přírodu tvoří krásné lesy a vysoké skály vyčnívající o více než sto metrů nad meandry Vltavy

Pohledy z vyhlídky jsou krásné, lákají k návštěvě a je možné je spatřit na mnoha turistických prospektech a kalendářích věnovaných krásám vltavského údolí. Místo je neuvěřitelně fotogenické.

Vyhlídka Máj je přístupná odbočkou dlouhou asi 1,5 km ze žluté turistické značce vedoucí z Teletína do Třebsína. Cestu je možné si zkrátit asi o 1 km po původní polní cestě vedoucí nyní přes elektrickým ohradníkem ohrazenou pastvinu s kravami k lesu, kde se po příchodu do lesa napojíme na odbočku žluté turistické značky vedoucí k vyhlídce.

Odkazy:
Stránky obce Krňany

Digineff.cz – popis výletu na vyhlídku Máj