• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

zámek Dětenice

Zámek Dětenice

Krásný do červena zbarvený zámek Dětenice leží na samém okraji Českého ráje, nedaleko obce Libáň. Podle pověsti vznikly Dětenice za vlády knížete Oldřicha v 11. století. Ten ve zdejších lesích našel opuštěné děti, kterým nechal postavit ves a na jejich počest ji pojmenoval Dětenice.

V areálu na vás čeká prohlídka barokního zámku a pivovaru nebo třeba Rytířské turnaje, které probíhají na kolbišti s krytou tribunou pro 300 osob. Středověk na vlastní kůži můžete vyzkoušet také ve Středověké krčmě.

Původní tvrz byla doložena již v roce 1404. Koncem 16. století byla renesančně přestavěna Křineckým z Ronova. Teprve když Dětenice koupil Jan Kristián, hrabě Clam-Gallas, došlo k pozdně barokní výstavbě. V letech 1762–1765 stavitel Zachariáš Fiegert určil dnešní podobu objektu. Roku 1797 zámek od Clam-Gallasů zakoupil pražský velkoobchodník Jakub Wimmer]. Při opravách, prováděných po roce 1873 pro maltézské rytíře, došlo jen k menším změnám.

Zámek patřil mnoha majitelům, jedním z nich byl i Albrecht z Valdštejna, který ho získal v roce 1618. Renesanční zámek prošel barokní a později i klasicistní úpravou. V roce 1927 koupil Dětenice ing. Emanuel Řehák, který již tenkrát část zámku zpřístupnil veřejnosti. V rode 1948 musel pan Řehák s manželkou zámek opustit a nastěhoval se do jednopokojového bytu v Kladně. Jeho cenné sbírky byly zčásti rozkradeny. Na zámku vznikla zvláštní internátní škola, dnes řečeno pasťák. V roce 1998 se však zámku blýsklo na lepší časy. Zámek koupili manželé Ondráčkovi a po rozsáhlé rekonstrukci zámek zpřístupnili veřejnosti.

Při prohlídce zámku navštívíte celkem 16 pokojů, které jsou stylově zařízeny. Uvidíte krásný pánský salonek s loveckými nástěnnými výjevy, hudební salonek, dámský salonek zařízený do červena a v hlavní vstupní místnosti je k vidění unikátní sbírka lodních děl. Výzdobu zámku doprovázejí lovecké trofeje, dobový nábytek, křišťálové lustry, rokové štuky, vzácné obrazy či stylové hodiny. Vybavení pokojů jsou naaranžovány velmi autenticky, jako by si panstvo jen na malou chvíli odskočilo.

Hned vedle zámku stojí středověká krčma, která věrně kopíruje zvyky své doby, a pivovar. Hlad a žízeň zažene chutné středověké jídlo a pivo z místního pivovaru, které má kouzelnou moc. Krčma nabízí středověký program každý den, kromě neděle a pondělí, – na stolech tancují krásné břišní tanečnice za doprovodu líbezné dobové hudby, kterou hrají středověký hudebníci. O zábavu se starají i fakír, kejklíř, žebráci a žebračky, čarodějnice, kuchtíci i vymítači ďáblů. Středověká atmosféra strhne určitě každého.

https://www.detenice.cz/