• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Zámek Lnáře

Pokud hledáte zajímavé a nevšední místo pro výlet, můžete zkusit navštívit zámek Lnáře, který se nachází ve stejnojmenné obci v Jihočeském kraji, asi 100 km jihozápadně od Prahy. Zámek Lnáře je raně barokní stavba z 17. století, která nabízí prohlídky interiérů, zámeckého parku, rybářského muzea a originálního muzea kočky. Zámek je také spojen s historií druhé světové války, kdy zde kapituloval kontroverzní generál Andrej Andrejevič Vlasov. V okolí zámku se nachází spousta rybníků, které jsou typické pro tuto rybníkářskou oblast. V blízkosti zámku stojí také renesanční tvrz, která slouží jako informační centrum, knihovna a galerie.

Jak se tam dostanete?

Zámek Lnáře leží na hlavní silnici E 49 z Plzně do Českých Budějovic, takže se k němu můžete dostat autem nebo autobusem. Pokud jedete autem z Prahy, můžete jet po dálnici D5 směr Plzeň a poté odbočit na silnici E 49 směr Strakonice a Blatná. Zámek Lnáře je asi 10 km za Blatnou. Pokud jedete autobusem, můžete využít linky Praha – Strakonice – České Budějovice nebo Praha – Blatná – Písek a vystoupit ve Lnářích.

Pokud jste milovníci cykloturistiky, můžete si udělat výlet třeba z Blatné – pojedete po silnicích nižších tříd přes obce Chlum a Hajany (cca 10 km). Z obce Lnáře se pak můžete vydat různými směry a udělat si tak cyklovýlet po okolí.

Zámek Lnáře je otevřen pro veřejnost od dubna do října od úterý do neděle od 10 do 17 hodin. Nabízí dva okruhy prohlídky: první okruh vás provede reprezentačními sály a apartmány s bohatou sbírkou obrazů, nábytku, porcelánu a dalších uměleckých předmětů. Druhý okruh vás seznámí s rybniční historií kraje a s expozicí Muzea kočky, které je jediné svého druhu v Evropě. V muzeu uvidíte více než 3000 exponátů souvisejících s kočkami: sošky, obrazy, hračky, šperky, knihy a další kuriozity.

Za návštěvu stojí také zámecký park s rybníkem a sochami antických bohů. V parku se nachází i pomník americké 4. obrněné divize, který připomíná osvobození obce americkou armádou v květnu 1945. V parku se také konají různé kulturní akce, jako jsou koncerty, divadelní představení nebo svatební obřady.

V centru obce můžete navštívit renesanční tvrz, která byla postavena na místě původní středověké tvrze. V tvrzi se nachází informační centrum, knihovna a galerie, kde se pořádají výstavy místních umělců a řemeslníků. V galerii se nachází také stálá expozice známého skláře a umělce Bohumila Eliáše.

Pokud máte zájem o sakrální památky, můžete se vydat k baroknímu hřbitovnímu kostelu sv. Mikuláše se zvonicí s dřevěným patrem. Na zdejším hřbitově je pochována herečka Karolína Slunéčková, která se proslavila rolí princezny Arabely v pohádce Arabela se vrací. Nedaleko kostela stojí také klášter bosých augustiniánů s kostelem Nejsvětější Trojice, který byl založen v polovině 17. století. Klášter sloužil svému původnímu účelu až do roku 1950, poté zde byla ženská věznice a dnes zde sídlí psychiatrická léčebna.

Zajímavosti v okolí zámku Lnáře

Pokud chcete prodloužit svůj výlet, můžete navštívit některou z dalších zajímavých památek nebo přírodních krás v okolí Lnář. Například:

  • Zámek Blatná – jeden z nejkrásnějších a nejlépe zachovaných zámků v Čechách, který je obklopen rozsáhlým anglickým parkem s volně žijícími jeleny a daňky. Zámek nabízí prohlídky interiérů, zámeckého pivovaru, muzea hraček a muzea motocyklů. V parku se nachází také rozhledna s výhledem na okolní krajinu.
  • Zámek Chanovice – renesanční zámek s barokními úpravami, který je součástí areálu hospodářského dvora s expozicemi lidové architektury a řemesel. Zámek je otevřen pouze pro skupinové prohlídky po předchozím objednání.
  • Nepomuk – město na řece Úslavě, které je spojeno s osobností sv. Jana Nepomuckého, patrona Čech a mostů. Můžete si prohlédnout jeho rodný dům, kostel sv. Jana Křtitele, kde byl pokřtěn, nebo klášter premonstrátů s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kde byl pohřben.
  • Kadovský viklan a Čertův náramek – dva zajímavé skalní útvary na vrchu Kadov u obce Kadov. Kadovský viklan je skalní blok o váze 40 tun, který je položen na menší skale tak, že jej lze pohybovat prstem. Čertův náramek je skalní oblouk o délce 5 metrů a výšce 3 metry.
  • Kosatínský viklan – další skalní útvar na vrchu Kosatín u obce Kosatín. Jedná se o velkou balvanitou skalu o váze 100 tun, kterou lze rozechvět rukou.

Webové stránky zámku Lnáře