• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

kadovský-viklan

Kadovský viklan

Pokud hledáte zajímavý a netradiční cíl pro svůj výlet, můžete zkusit navštívit Kadovský viklan, jeden z největších a nejlépe dochovaných žulových viklanů v České republice. Tento obří balvan, který váží 30 tun a měří více než 11 metrů v obvodu, se nachází v lesíku nedaleko obce Kadov u Blatné v okrese Strakonice. Viklan je zajímavý tím, že spočívá jen na malé ploše jiného kamene a při doteku se rozpohybuje, jako by byl na pružině. Jak se takový kámen dostal na toto místo a proč se viklá, je otázkou, kterou si kladli už mnozí badatelé i návštěvníci.

Historie Kadovského viklanu sahá až do doby ledové, kdy byl kámen zanesen ledovcem z Alp a usazen na místní žulové skále. Později byl kámen postupně obrušován erozí a zůstal jen na malém kontaktním bodě se skalou. Tím získal schopnost pohybovat se při menším nárazu nebo tlaku. Kadovský viklan byl poprvé písemně zaznamenán v roce 1856 a od té doby přitahoval pozornost nejen vědců, ale i kameníků, kteří do něj vytesali prohlubně pro usazení klínů, pomocí kterých chtěli kámen rozbít. Díky zásahu okresního hejtmanství byl ale kámen zachován a dnes je prohlášen za chráněný přírodní výtvor.

Kadovský viklan ale nebyl vždy na svém původním místě. V roce 1893 ho neznámý vandal vyvalil ze svého lůžka a odsunul o 1,5 metru. Na své místo ho vrátil až v roce 1983 skupina šesti lidí v čele s Pavlem Pavlem, známým badatelem o pohybu soch na Velikonočních ostrovech. Použili k tomu jen dřevěné páky a klíny a postupně podkládali kulaté klády pod kámen, dokud nesedl na svou původní polohu. Od té doby byl ale kámen ještě několikrát shozen z lůžka různými vandaly a opětovně umístěn zpět. Poslední usazení proběhlo v roce 2003.

Pokud chcete Kadovský viklan navštívit, můžete se k němu dostat různými způsoby. Pokud jedete autem, můžete zaparkovat u obecního úřadu v Kadově a jít pěšky po žluté turistické značce asi 200 metrů do lesa. Pokud jedete vlakem, můžete vystoupit na stanici Tchořovice a jít po žluté turistické značce asi 6 km přes vesnice Vrbno a Kadov. Pokud jedete na kole, můžete se řídit cyklotrasami číslo 1058 nebo 1059, které vedou kolem Kadova.

Kolem Kadovského viklanu je také vybudovaná naučná stezka s 13 zastaveními, která Vás seznámí s místní krajinou, historií, faunou a flórou. Stezka začíná u Hydrobiologické stanice Velký Pálenec, kde se nachází rybník stejného jména. Trasa poté pokračuje jihozápadním směrem přes osadu Vrbno až do Kadova, kde končí u skupiny balvanů, které jsou známé jako Velký čertův. Na stezce uvidíte například skalní mísy, hrobku rodu Linekerů, obětní kámen nebo malý a velký čertův náramek.

V okolí Kadovského viklanu je také mnoho dalších zajímavostí, které stojí za návštěvu. Můžete se například podívat do města Blatná, které je vzdáleno asi 6 km od Kadova. Blatná je známá svým zámkem na ostrově uprostřed rybníka, který je obklopen anglickým parkem s volně žijícími jeleny. V Blatné si můžete prohlédnout také kostel svatého Jiljí, radnici, muzeum nebo pivovar. Blatná je také výchozím bodem pro další cyklotrasy po okolní krajině.

Dalším tipem na výlet je obec Lnáře, která je vzdálená asi 10 km od Kadova. Lnáře jsou známé svým renesančním zámkem s barokním hospodářským dvorem a rozsáhlou zahradou. V zámku je umístěna expozice o historii a kultuře regionu. V Lnářích si můžete také prohlédnout kostel svatého Jakuba Staršího, kapli svaté Anny nebo památník padlých v první světové válce.

Pokud máte rádi přírodu a klid, můžete se vydat do přírodní rezervace Velká Kuš, která se rozprostírá u západního břehu stejnojmenného rybníka. Rezervace chrání vzácnou vegetaci a živočichy, kteří zde žijí. Můžete zde spatřit například orla mořského, volavku popelavou, čapku malou nebo bobry. Rezervace je přístupná po naučné stezce s informačními tabulemi.