• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

zámek Mníšek pod Brdy

Zámek Mníšek pod Brdy

Zámek Mníšek pod Brdy je hrad přestavěný na zámek ve stejnojmenném městě v okrese Praha-západ. Klasicistní zámek se třemi nárožními věžemi leží v centru města, přitom je obklopen parkem s rozlehlým rybníkem. Zámek byl sídlem nižší šlechty, která tu setrvala až do období první republiky. 

První zmínka o hradu v Mníšku pod Brdy pochází z roku 1355. Archeologické nálezy však dokládají jeho existenci již na konci 13. či počátku 14. století. Tehdy pravděpodobně šlo o malý hrádek, který od zbytku města odděloval příkop s hradbou. Nejstarší vyobrazení zámku pochází z roku 1622. Zámeček byl pak zpustošen třicetiletou válkou a nový majitel na ruinách zámečku vystavěl rozsáhlý zámek.

Dvoupatrová stavba zámku leží na půdorysu asi 40 x 42 metrů, kolem čtvercového dvora v ní najdete celkem 65 pokojů. Přístup od náměstí střeží dvojice lvů u kované brány. Následuje pozvolna stoupající plošinka („most“) zdobená vázami, pod ní je (stejně jako na více místech pod zámkem) ve skále tesaná prostora. Portál je bohatě zdoben různými reliéfy a maskami, jež doplňuje znak Engelů z Engelflussu.

V kopcích nad Mníškem je krásné poutní místo Skalka, odkud je pěkný výhled po okolí.

Webové stránky zámku Mníšek pod Brdy