• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Zámek Sychrov

Zámek Sychrov se nachází jižně od Liberce, zhruba 6 km severozápadně od Turnova. Zámecký komplex je unikátním příkladem novogotického šlechtického sídla druhé poloviny 19. století. Krom zámecké budovy s původním mobiliářem k areálu zámku patří i rozsáhlý zámecký park. Nejvýraznější dominantou parku je oranžérie je, která vytváří kompoziční protiváhu zámku. Sloužila i jako letní zámeček. Mezi další zajímavá místa patří Rudolfova vyhlídka.

Novogotický zámek Sychrov sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů. Natáčelo se tu mnoho pohádek, například Zlatovláska, Kočičí princ, O pokladech či Nesmrtelná teta. Zámecké pokoje jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky. Zámek je veřejnosti zpřístupněn ve značném rozsahu, takže jeho prohlídka poskytne návštěvníkům dokonalou představu, jak se ve 2. polovině 19. století žilo na venkovském sídle bohaté šlechtické rodiny. Zámek Sychrov ká klasické královské apartmá, které bylo vyhrazeno pouze pro nejvýznamnější hosty. Za pozornost stojí i novogotická knihovna s více než sedmi tisíci svazky nebo luxusně zařízený kulečníkový salon.

Na zámku často pobýval Antonín Dvořák. Zámek Sychrov navštívil mezi lety 1877 – 1896 celkem devětkrát, při poslední návštěvě Dvořáka doprovázel i jeho zeť Josef Suk. Dvořák však nikdy nepřijel na Sychrov za někým ze členů knížecí rodiny, se Sychrovem ho spojovalo přátelství s tajemníkem knížete Kamila z Rohanu – Aloisem Göblem. Jejich přátelství bylo skutečně silné, o čemž svědčí fakt, že Göbl byl kmotrem většiny Dvořákových dětí a Dvořák jednu ze svých dcer nechal na Göblovu počest pokřtít jménem Aloisie.

Odkazy:
Stránky zámku Sychrov
Stránky obce Sychrov