• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Zemský hřebčinec

Zemský hřebčinec Písek je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších chovatelských zařízení pro koně v České republice. Nachází se na okraji města Písek v Jihočeském kraji, asi 44 km severozápadně od Českých Budějovic. Pokud máte rádi koně, historii a krásnou přírodu, pak je tento výlet pro vás ideální.

Zemský hřebčinec Písek byl založen v roce 1902 jako státní podnik na chov koní. Jeho historie sahá až do 18. století, kdy zde byla zřízena vojenská stanice pro plemenné hřebce. Od té doby se zde chovaly různé plemena koní, jako například kladrubský, norický, oldenburský nebo český teplokrevník. Mezi nejslavnější odchovance patří hřebec Adro, který byl předlohou pro koně na pomníku svatého Václava na Václavském náměstí v Praze.

Areál hřebčince má rozlohu 28 hektarů a je chráněn jako národní kulturní památka. Skládá se z několika budov a ohrad, kde můžete vidět více než 100 koní různých plemen a barev. Můžete si prohlédnout historickou stáj s expozicí o historii a současnosti chovu koní, kde uvidíte také vzácné exempláře starých koňských postrojů, sedel a vozů. Můžete také navštívit moderní stáje s boxy pro klisny a hříbata, kde můžete obdivovat mladé koně a jejich matky. Pokud máte štěstí, můžete se i podívat na porod nebo na křest novorozeného hříběte.

Pokud chcete vidět koně v akci, můžete si zajít na jízdárnu nebo na cvičiště, kde probíhají různé ukázky a soutěže. Můžete sledovat skokové překážky, drezuru, parkurové jízdy nebo westernové disciplíny. Můžete si také vyzkoušet jízdu na koni pod dohledem zkušených instruktorů nebo si pronajmout kočár a projet se po okolní krajině. Pokud máte děti, mohou si zajezdit na ponících nebo si pohladit koně v dětském koutku.

Zemský hřebčinec Písek je otevřen celoročně od pondělka do pátku od 7:00 do 15:30 hodin. Vstupné je 100 Kč pro dospělé, 50 Kč pro děti, studenty a seniory nebo 250 Kč pro rodinné vstupné. Prohlídka areálu trvá asi hodinu a půl a je možné ji absolvovat s průvodcem nebo individuálně. Pro skupiny je nutná rezervace předem.

Jak se tam dostanete?

Zemský hřebčinec Písek se nachází asi 2 km od centra města Písek. Můžete se tam dostat autem po silnici číslo 4 směrem na Strakonice a odbočit na ulici U Hřebčince. U areálu je k dispozici parkoviště zdarma. Můžete se tam také dostat autobusem nebo vlakem do Písku a pak pěšky nebo na kole po cyklostezce podél řeky Otavy. Cesta trvá asi 20 minut.

Zajímavosti v okolí Zemského hřebčince

Pokud máte čas, můžete si prohlédnout i další zajímavá místa v Písku a jeho okolí. Písek je malebné historické město s bohatou kulturou a přírodou. Můžete si prohlédnout nejstarší kamenný most v České republice, který byl postaven ve 13. století a je ozdoben barokními sochami. Můžete si také prohlédnout písecký hrad, který byl založen spolu s městem a dnes slouží jako muzeum. Na náměstí můžete obdivovat radnici, kostel, sloup Nejsvětější Trojice nebo dům U Zlaté lodi s renesančním štítem. Pokud máte rádi umění, můžete navštívit galerii soch z písku, která se každoročně obnovuje podle různých témat. Můžete také navštívit divadlo Fráni Šrámka, kulturní dům nebo sladovnu, kde je zařízení pro děti a mládež.

Pokud chcete poznat okolní přírodu, můžete se vydat do Píseckých hor, které jsou součástí Českobudějovické pánve. Zde najdete mnoho turistických tras, cyklostezek, rozhleden nebo přírodních památek. Můžete například navštívit rozhlednu Jarník, která nabízí krásné výhledy na město a krajinu. Můžete také navštívit přírodní rezervaci Albeř, kde se nachází největší rybník v Píseckých horách a kde žijí vzácné druhy rostlin a živočichů. Pokud máte rádi vodu, můžete se projet na lodi po řece Otavě nebo si zaplavat v některém z místních koupališť.