• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Lázně Vráž

Pokud hledáte místo, kde si můžete odpočinout, zrelaxovat a zároveň poznat něco zajímavého, pak je pro vás ideální destinací Lázně Vráž. Jedná se o lázeňský komplex, který se nachází v romantickém prostředí lesnaté krajiny v údolí řeky Otavy, nedaleko historického města Písku. Lázně Vráž nabízejí širokou škálu služeb, od léčebných a wellness pobytů, přes sportovní a kulturní vyžití, až po možnost uspořádat oslavu či svatbu.

Lázně Vráž mají dlouhou a bohatou historii, která se začala psát již v 19. století. Základem pro poskytování lázeňské péče se stala budova zámku, který byl postaven v roce 1875 v novogotickém slohu českým šlechtickým rodem Lobkowiczů. Zámek sloužil jako letní a lovecké sídlo, dokud nebyl v roce 1926 prodán Podpůrnému spolku pro péči a zdraví soukromých úředníků a zřízenců v Praze, který zde zřídil zotavovnu. Později zámek koupila Nemocenská pojišťovna soukromých úředníků a zřízenců v Praze, která jej přestavěla na sanatorium. Sanatorium se specializovalo na léčbu nervových, revmatologických a ortopedických onemocnění, pod vedením významného českého neurologa profesora Jiřího Vítka. Za druhé světové války bylo sanatorium obsazeno německou armádou, po válce bylo znovu obnoveno a začleněno do Československých státních lázní v Třeboni. V roce 1978 obci Vráž byl přiznán lázeňský statut. V roce 1992 byly lázně privatizovány a dnes patří akciové společnosti HOTEL.CZ.

Lázně Vráž – ubytování a služby

Lázně Vráž nabízejí ubytování ve čtyřech budovách: Zámku, Jubilejním pavilonu, Léčebném pavilonu a Lékařské vile. Každá budova má svůj charakter a vybavení. Zámek je nejstarší a nejreprezentativnější budova, která nabízí pokoje s historickým nádechem, ale i moderním komfortem. Jubilejní pavilon je největší budova, která byla postavena v roce 1936 jako ubytovací a léčebný pavilon. Zde se nachází i restaurace s terasou, kavárna s cukrárnou, vinotéka s barem a kongresový sál. Léčebný pavilon je budova určená pro klienty s potřebou intenzivní rehabilitace. Zde se nachází i bazén s protiproudem, vířivka, sauna a fitness centrum. Lékařská vila je nejmenší budova, která slouží jako ubytovací a ordinace pro lékaře a fyzioterapeuty.

Lázně Vráž poskytují širokou škálu služeb, od léčebných a wellness pobytů, přes sportovní a kulturní vyžití, až po možnost uspořádat oslavu či svatbu. Léčebné pobyty jsou zaměřeny na nemoci nervového a pohybového ústrojí, včetně poúrazových a pooperačních stavů. Lázně Vráž disponují vlastním přírodním zdrojem – rašelinou, která se používá na přípravu kvalitních zábalových směsí. Kromě toho nabízejí i hydroterapii, termoterapii, mechanoterapii, elektroléčbu, masáže, rehabilitaci prováděnou specializovanými fyzioterapeuty a další. Wellness pobyty jsou určeny pro klienty, kteří hledají relaxaci, odpočinek a regeneraci. Lázně Vráž nabízejí různé druhy masáží, aromaterapii, bylinné koupele, vířivky, saunu, infrasaunu, kyslíkovou terapii, kosmetické služby a další. Sportovní vyžití je možné v rámci lázeňského areálu i v jeho okolí. Lázně Vráž mají k dispozici tenisový kurt, minigolf, stolní tenis, půjčovnu kol a koloběžek, fitness centrum a bazén. V okolí se nachází cyklostezky, turistické trasy, rybolov na řece Otavě nebo na Orlické přehradě, golf v Alenině Lhotě nebo v Bechyni. Kulturní vyžití je možné v rámci lázeňského areálu i v jeho okolí. Lázně Vráž pořádají pravidelné kulturní akce jako koncerty, přednášky, výstavy nebo taneční večery. V okolí se nachází mnoho historických a kulturních památek jako Písek s kamenným mostem a Prácheňským muzeem, hrad Zvíkov s legendami o Černém psu nebo o Zvíkovském raráškovi, zámek Hluboká nad Vltavou s nádherným parkem a galerií nebo zámek Orlík nad Vltavou s expozicemi o Schwarzenbercích.

Jak se tam dostat?

Lázně Vráž jsou dobře dostupné jak veřejnou dopravou, tak osobním automobilem. Pokud cestujete vlakem nebo autobusem, můžete využít spojení do Písku nebo do Českých Budějovic a odtud pokračovat místními spoji do Vráže nebo do Čížové. Z nádraží ve Vráži nebo v Čížové je možné si domluvit odvoz do lázní na recepci. Cena odvozu je 50 Kč z Vráže, 70 Kč z Čížové a 100 Kč z Písku. Pokud cestujete osobním automobilem, můžete se řídit následujícím popisem: Z Prahy pojedete po dálnici D4 směr Strakonice/Praha/Plzeň. Na 76. kilometru sjeďte na exit 66 směr Přeštice/Strakonice/Praha/Plzeň. Na kruhovém objezdu vezměte druhý výjezd na silnici 20 směr Strakonice/Písek. Po 30 kilometrech sjeďte na exit 9 směr Písek. Na kruhovém objezdu vezměte třetí výjezd na silnici 4 směr Písek. Po 10 kilometrech sjeďte na exit 6 směr Čížová/Vráž. Na kruhovém objezdu vezměte první výjezd na silnici 121 směr Čížová/Vráž. Po 3 kilometrech odbočte vpravo na silnici 122 směr Vráž. Po 2 kilometrech dojedete do Lázní Vráž, kde uvidíte značku lázeňského areálu. Lázně Vráž mají k dispozici parkoviště pro hosty zdarma.