• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

tvrze-kestřany

Tvrze Kestřany

Tvrze Kestřany jsou ideálním cílem pro milovníky historie, přírody a romantiky. Jedná se o dva středověké objekty, které jsou součástí jedinečného areálu v jižních Čechách, nedaleko města Písek. Tvrze jsou považovány za nejlépe dochované v České republice a nabízejí návštěvníkům možnost nahlédnout do života na středověké tvrzi. V okolí tvrzí se nachází také barokní zámek, kostel svaté Kateřiny a nádherná krajina s řekou Otavou a rybníky.

Historie tvrzí sahá až do 13. století, kdy byla založena Horní tvrz jako panské sídlo rodu Kestřanských z Kestřan. Tvrz byla obklopena vodním příkopem a chráněna hradbami s věžemi. V 15. století byla tvrz prodána rodu ze Švamberka, který ji přestavěl v pozdně gotickém slohu. V 16. století byla tvrz opuštěna a sloužila jako hospodářský objekt. V 19. století byla tvrz částečně zbořena a využívána jako skladiště.

Dolní tvrz je mladší a menší než Horní tvrz. Byla postavena na konci 14. století syny Mikuláše Barocha, který patřil k starobylému rodu Barochů. Tvrz měla hranolovou obytnou věž a bránu s věžičkou. V 15. století byla tvrz rozšířena o nové palácové křídlo a okrouhlou věž v nároží. V roce 1475 byla tvrz prodána Bohuslavovi z Kestřan, který ji spojil s Horní tvrzí. Od té doby byla Dolní tvrz používána k hospodářským účelům, například jako pivovar, sýpka nebo kravín.

Obě tvrze jsou dnes přístupné veřejnosti a nabízejí zajímavé prohlídky s průvodcem nebo bez průvodce. Návštěvníci si mohou prohlédnout interiér i exteriér tvrzí, obdivovat architektonické detaily, dozvědět se o historii a legendách spojených s tvrzemi, nebo si jen užít atmosféru středověku. Tvrze jsou také místem konání různých kulturních akcí, jako jsou koncerty, divadelní představení, výstavy nebo trhy.

Tvrze Kestřany se nachází asi 7 km od Písku, který je známý svým nejstarším kamenným mostem v České republice, královským hradem, historickou elektrárnou nebo rozhlednou Jarník. Z Písku se k tvrzím dostanete autem po silnici číslo 19 směrem na Strakonice a poté odbočkou na Lhotu u Kestřan a Kestřany. Cesta trvá asi 15 minut. Pokud chcete jet vlakem nebo autobusem, musíte vystoupit na nádraží nebo na autobusovém nádraží v Písku a poté pokračovat pěšky nebo na kole po modré turistické značce přes Čertovu strouhu, Čalovnu a Na Ovčíně. Cesta trvá asi 2 hodiny.

V okolí tvrzí se nachází také mnoho dalších zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Například:

  • Kalvárie u Otavy – raně barokní kaple svatého Kříže z roku 1679, u které rostou dva památné jilmy vaz.
  • Putim – vesnice s kostelem svatého Vavřince ze 13. století, hrobem Jana Cimbury, hrdiny Baarova románu, a záchrannou stanicí živočichů Makov.
  • Štěkeň – raně barokní zámek s parkem a 300 let starými duby, kde se konaly vojenské manévry za přítomnosti císaře Františka Josefa I.
  • Špejchar Ražice – nově zrekonstruovaná budova bývalé sýpky, kde je stálá expozice o národní přírodní rezervaci Řežabinec a Řežabinecké tůně a o železnici.
  • Památník Jana Žižky u Sudoměře – 16 metrů vysoká stavba z kamenných kvádrů, připomínající bitvu u Sudoměře, kde husité porazili křižáckou armádu.
  • Královské město Písek – historické město na řece Otavě s nejstarším kamenným mostem v České republice, královským hradem, historickou elektrárnou, rozhlednou Jarník a dalšími památkami.
  • Rozhledna Velký Kamýk – rozhledna postavena pod vrcholem Velký Kamýk v nadmořské výšce 515 m n. m., odkud je krásný výhled na vrcholky Šumavy, Brdy, Písek a Písecké hory.
  • Státní hrad Zvíkov – středověký hrad založený Přemyslovci v první polovině 13. století jako královský majetek, plnící roli vojenské pevnosti, s pěkným výhledem na soutok Vltavy a Otavy.