• Vyhledat

 • Vybrat oblast

 • Vybrat typ výletu

chodovská-tvrz-výlet-s-detmi

Chodovská tvrz

Chodovská tvrz se nachází v Praze 11, v městské části Chodov. Adresa je Ledvinova 9, 149 00 Praha 11. Tvrz je obklopena parkem s rybníkem a hřištěm pro děti. Chodovská tvrz je kulturní centrum a galerie umění, které pořádá různé akce, jako jsou koncerty, výstavy, besedy, kurzy a dílny. V tvrzi si můžete prohlédnout stálou expozici o historii tvrze a okolí, která zahrnuje archeologické nálezy, historické dokumenty, fotografie a modely. V galerii si můžete prohlédnout výstavy umění 20. století i současného, například grafiku Andyho Warhola nebo klasiky české grafiky. V sále si můžete poslechnout koncerty vážné hudby, jazzu nebo šansonů. Každoročně se zde koná festival Tóny Chodovské tvrze, který založil houslový virtuos Jaroslav Svěcený. Pro děti je zde divadlo s pohádkami, výtvarný ateliér s kurzy a dílnami nebo hřiště s prolézačkami a pískovištěm.

Chodovská tvrz má dlouhou a bohatou historii, která sahá do středověku. První písemná zmínka o Chodově pochází z roku 1227, kdy patřil k panství zderazského konventu křižovnického řádu. Tvrz byla postavena pravděpodobně v druhé polovině 13. století jako obranné sídlo s vodním příkopem a vstupní věží. V průběhu let se tvrz stala majetkem různých šlechtických rodů, jako byli Žďárští z Chrástu, Michnové z Vacínova nebo Valdštejnové. V 17. století byla tvrz barokně přestavěna na zámeček s arkádami a kaplí. V 19. století byla tvrz pronajímána různým nájemníkům, například slavnému spisovateli Karlu Havlíčkovi Borovskému, který zde pobýval v letech 1843-1845. V 20. století byla tvrz využívána jako škola, skladiště nebo rekreační středisko. V roce 1958 byla tvrz prohlášena za kulturní památku a v roce 1991 byla předána městské části Praha 11, která ji rekonstruovala a otevřela pro veřejnost.

Park u Chodovské tvrze

Park u Chodovské tvrze je moderní a pestrý park, který nabízí mnoho možností pro zábavu a relaxaci. Park se skládá ze dvou částí, které se protínají u historické budovy tvrze. V parku najdete:

 • Dětské hřiště s prolézačkami, pískovištěm, kolotočem, houpačkou a provazovou pyramidou.
 • Venkovní fitness zónu se stroji na posilování pro všechny věkové kategorie.
 • Minigolf a diskgolf, které si můžete zapůjčit v Chodovské tvrzi.
 • Labyrint pro děti, který je vybudován v trávě ve středu parku.
 • Veřejné grilovací místo, které je umístěno v okrajové části parku.
 • Restauraci Pavlovín, která nabízí teplá jídla, občerstvení a venkovní zahrádku.
 • Kulturní centrum a galerii umění v Chodovské tvrzi, kde si můžete prohlédnout expozici o historii tvrze a okolí, výstavy umění nebo poslechnout koncerty.

Park u Chodovské tvrze

Park je vybaven velkým počtem laviček, mobilními toaletami a v létě i venkovními pítka. Park je vhodný pro procházky, cyklistiku nebo in-line bruslení, protože má dlouhou okružní asfaltovou cestu. Park je otevřený po celý rok a je snadno dostupný veřejnou dopravou nebo autem.

Jak se tam dostanete?

Chodovskou tvrz můžete snadno navštívit veřejnou dopravou nebo autem. Pokud jedete metrem, vystupte na stanici Chodov a jděte po ulici Roztylská směrem k nákupnímu centru Chodov. U křižovatky s ulicí Ledvinova odbočte doleva a po pár minutách chůze uvidíte tvrz na pravé straně. Pokud jedete autobusem, vystupte na zastávce Chodovská tvrz, která je přímo u parku s tvrzí. Pokud jedete autem, můžete zaparkovat na parkovišti u nákupního centra Chodov nebo na ulici Ledvinova.

Co je v okolí Chodovské tvrze?

Pokud máte po návštěvě tvrze ještě čas a chuť, můžete se podívat i do okolí, kde najdete další zajímavá místa. Například:

 • Nákupní centrum Chodov – pokud máte rádi nakupování, můžete si vybrat z více než 300 obchodů a služeb, které nabízí toto moderní a rozlehlé centrum. Zde najdete také restaurace, kavárny, kino nebo dětský koutek.
 • Kostel svatého Prokopa – pokud máte rádi historické památky, můžete si prohlédnout tento románsko-gotický kostel z 12. století, který je nejstarším dochovaným kostelem v Praze. V kostele si můžete prohlédnout cenné umělecké památky, jako jsou fresky, sochy nebo oltáře.
 • Park Hostivař – pokud máte rádi přírodu a relaxaci, můžete se vydat do tohoto rozsáhlého parku s lesy, loukami a rybníky. V parku si můžete užít procházky, cyklistiku, sport nebo piknik. V létě si můžete zaplavat v přírodním koupališti Hostivařská přehrada.