• Vyhledat

 • Vybrat oblast

 • Vybrat typ výletu

Hamersky-rybnik

Hamerský rybník

Hamerský rybník je jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších míst v Praze, které stojí za návštěvu. Nachází se v Záběhlicích na Praze 10, nedaleko od centra města. Je to ideální místo pro relaxaci, procházky, sportovní aktivity nebo poznávání historie a přírody.

Hamerský rybník má bohatou historii, která sahá až do 18. století, kdy byl založen jako zdroj vody pro měděné hamry. Ty zde fungovaly až do konce 19. století a daly rybníku jeho jméno. Na místě dnešního ostrůvku uprostřed rybníka stávala původně záběhlická královská tvrz Václava IV., která byla zničena za husitských válek a později zatopena při výstavbě rybníka. Při odbahňování rybníka v roce 1960 byly na dně nalezeny její pozůstatky, které jsou nyní chráněny jako kulturní památka. Rybník byl v roce 2009 revitalizován a jeho okolí bylo upraveno pro rekreaci a ochranu přírody.

Hamerský rybník je obklopen zelení. Na jeho březích se nachází několik zajímavých míst, které si můžete prohlédnout. Například:

 • Záběhlický zámek, který byl postaven v 17. století na místě starší tvrze. Zámek sloužil jako letní sídlo šlechtických rodů a později jako škola, nemocnice nebo domov důchodců. Dnes je zde umístěna soukromá klinika, ale zámek je možné navštívit v rámci prohlídek nebo kulturních akcí.
 • Sportovní areál Hamr Záběhlice, který nabízí širokou škálu sportovních aktivit pro dospělé i děti. Můžete si zde zahrát tenis, squash, badminton, bowling, stolní tenis nebo minigolf. Dále je zde k dispozici fitness centrum, sauna, solárium nebo masáže. Pro děti je zde nový vnitřní dětský koutek s prolézačkou a balónkovým bazénkem.
 • Restaurace Hamr, která se nachází v areálu sportoviště a nabízí kvalitní jídlo a pití v příjemném prostředí. Můžete si zde vybrat z bohatého menu, které obsahuje české i mezinárodní speciality, saláty, dezerty nebo vegetariánské pokrmy. Restaurace má také venkovní terasu s houpacími lavicemi a dřevěným altánem s krbem.
 • Vinný sklípek U Hamerského rybníka, který se nachází na protějším břehu rybníka od restaurace Hamr. Je to útulný podnik s domácím vínem a pivem, kde si můžete posedět u krbu nebo na venkovním posezení s výhledem na rybník. Sklípek pořádá také různé kulturní akce, jako jsou koncerty, divadla nebo ochutnávky vína.

Hamerský rybník je také skvělým místem pro procházky, cyklistiku nebo bruslení. Okolo rybníka vede asfaltová stezka, která je vhodná pro kočárky, kola nebo brusle. Stezka je dlouhá asi 2 km a nabízí krásné výhledy na rybník a jeho okolí. Na stezce se nachází také několik laviček, kde si můžete odpočinout nebo obdivovat přírodu. Pokud máte rádi přírodu, můžete si také prohlédnout některé z přírodních zajímavostí, které se vyskytují na rybníku nebo v jeho blízkosti. Například:

 • Ostrůvek uprostřed rybníka, který slouží jako hnízdiště ptáků. Na ostrůvku se nachází dva typy ostrovů: vegetační a ptačí. Vegetační ostrov je zpevněný kameny a osázený rákosem a dalšími vodními rostlinami. Ptačí ostrov je pokrytý valounky a kačírkem a je určený pro racky a jiné druhy ptáků. Na ostrůvku se můžete podívat na labutě, kachny, lysky, potápky nebo volavky.
 • Litorální pásmo, které tvoří mělčiny podél břehů rybníka. Litorální pásmo je důležité pro život vodních organismů, jako jsou ryby, obojživelníci nebo bezobratlí. Zde se také nachází různé druhy vodních rostlin, jako jsou orobinec, stulík, leknín nebo orsej. Litorální pásmo je také atraktivní pro ptáky, kteří zde hledají potravu nebo hnízdí.
 • Starý topol černý a olše na levém břehu rybníka. Tyto dva stromy jsou památné a mají velkou ekologickou hodnotu. Topol černý je starý asi 200 let a má obvod kmene 450 cm. Olše je stará asi 150 let a má obvod kmene 300 cm. Tyto stromy poskytují útočiště pro mnoho druhů ptáků, hmyzu nebo lišejníků.

Hamerský rybník je také vhodným místem pro děti, které se zde mohou bavit a učit. Pro děti jsou zde připraveny následující atrakce:

 • Dva dětské hřiště, které se nachází na obou březích rybníka. Na pravém břehu je hřiště s prolézačkou, klouzačkou a písákem, které je součástí areálu restaurace Hamr. Na levém břehu je hřiště s klouzačkou, pérákem ve tvaru lodi a koně a mini lanovkou, které je umístěno vedle vinného sklípku.
 • Malovaná tabule s otevíratelnými okénky, která se nachází na zadní straně informační tabule o Hamerském rybníku. Tabule je určená pro předškolní i školní děti a obsahuje zajímavosti o živočiších a rostlinách, které se vyskytují na rybníku nebo v jeho okolí. Děti se tak mohou hravou formou dozvědět napco je to hamr a jak fungoval, jaké jsou typické ryby, které se chovají v rybníku, jaké jsou zajímavé rostliny, které rostou na březích rybníku, nebojaká je legenda o zlatém pokladu, který je údajně ukrytý na dně rybníku.

Hamr je zařízení, které sloužilo k tepání a tvarování kovů pomocí vodní energie. Hamr se skládal z kola poháněného vodním proudem, které přes ozubená kola a hřídel pohybovalo kladivem. Kladivo bušilo na železnou nebo měděnou tyč položenou na kovadlině. Hamry se používaly hlavně pro výrobu zbraní, nástrojů nebo mincí. V Záběhlicích byly hamry založeny v 18. století a vyráběly se zde měděné plechy, dráty nebo trubky. Hamry byly zrušeny na konci 19. století, když byly nahrazeny modernějšími technologiemi.

V Hamerském rybníku se chovají různé druhy ryb, které jsou vhodné pro sportovní i rekreační rybolov. Mezi nejčastější patří kapr obecný, lín obecný, štika obecná, candát obecný, okoun říční, plotice obecná nebo karas obecný. Rybník je také domovem pro vzácné druhy ryb, jako jsou sumec velký, úhoř říční nebo pstruh duhový. Rybník je pravidelně zarybňován a je možné si zde zakoupit povolenku k rybolovu. Rybolov je povolen pouze na určených místech a za dodržení pravidel.

Na březích Hamerského rybníka rostou zajímavé rostliny, které přispívají k jeho kráse a rozmanitosti. Mezi nimi jsou například:

 • Břečťan popínavý, který pokrývá stromy a zdi a tvoří zelené závěsy. Břečťan je stálezelená rostlina s dlanitými listy a malými květy. Břečťan je také léčivá rostlina, která má protizánětlivé a protikřečové účinky.
 • Konvalinka vonná, která vykvétá na jaře a voní po medu. Konvalinka je drobná rostlina s kopinatými listy a bílými zvonkovitými květy. Konvalinka je také jedovatá rostlina, která obsahuje látky působící na srdce a nervovou soustavu.
 • Pampeliška lékařská, která zdobí louky a trávníky svými žlutými květy. Pampeliška je známá rostlina s lopatkovitými listy a chmýřitými semeny. Pampeliška je také užitečná rostlina, která má močopudné a trávicí účinky.

Legenda o pokladu na dně Hamerského rybníka

Na dně Hamerského rybníka se údajně skrývá zlatý poklad, který tam byl ukryt před staletími. Podle legendy byl poklad součástí korunovačních klenotů českých králů, které byly ukradeny během husitských válek. Poklad byl převezen do Záběhlic, kde byl ukryt v podzemní chodbě pod tvrzí. Když byla tvrz zničena a zatopena, poklad zůstal na dně rybníka. Nikdo ho dosud nenašel, protože je chráněn kouzlem a stráží ho duch krále Václava IV. Pokud by někdo chtěl poklad získat, musel by splnit tři úkoly:

 • Najít tajný vchod do podzemní chodby, který je skrytý pod kamenem s vyrytým znakem hamru.
 • Překonat pasti a hádanky, které brání vstupu do komory s pokladem.
 • Odříkat správnou formuli, která zruší kouzlo a uspí ducha krále.

Jak se dostat k Hamerskému rybníku?

Pokud chcete dojet na Hamerský rybník v Praze 10, máte několik možností, jak se tam dostat pomocí veřejné dopravy. Můžete použít následující tranzitní linky:

 • Autobus: Můžete jet autobusem číslo 124, 139, 150, 188 nebo 213 a vystoupit na zastávce Záběhlice, Hamerský rybník. Odtud je to jen pár minut pěšky k rybníku.
 • Metro: Můžete jet metrem linky A nebo C a vystoupit na stanici Skalka. Odtud můžete přestoupit na autobus číslo 124 nebo 213 a jet na zastávku Záběhlice, Hamerský rybník.
 • Vlak: Můžete jet vlakem S9 nebo R9 a vystoupit na stanici Praha-Záběhlice. Odtud můžete jít pěšky asi 15 minut k rybníku nebo jet autobusem číslo 124 nebo 213 na zastávku Záběhlice, Hamerský rybník.

Kde se dá parkovat?

Parkovat u Hamerského rybníka se dá na několika místech. Je možné využít parkoviště u sportovního areálu Hamr Záběhlice, který se nachází na pravém břehu rybníka. Parkoviště je zpoplatněné a má kapacitu asi 100 míst. Další možností je parkovat na ulici K Vodě, která vede podél levého břehu rybníka. Zde je parkování zdarma, ale místa jsou omezená. Pokud chcete parkovat blíže k Záběhlickému zámku nebo k vinnému sklípku, můžete zkusit najít místo na ulici Na Zlíchově nebo na náměstí U Lva. Tyto ulice jsou také bezplatné, ale často zaplněné.