• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

chřibské-vodopády

Chřibské vodopády

Chřibský vodopád je jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších přírodních úkazů v Lužických horách. Nachází se v malém lesním údolí nedaleko města Chřibská, které leží na hranici Národního parku České Švýcarsko. Vodopád je tvořen dvěma dvoumetrovými stupni, z nichž voda padá kolmo dolů, aniž by se dotýkala skály. Tento jev je velmi vzácný v České republice a připomíná vodopády v tropických oblastech. Vodopád je obklopen zelení a skalními převisy, které dodávají místu romantickou atmosféru.

Pokud chcete navštívit Chřibský vodopád, máte několik možností, jak se k němu dostat. Nejlepší doba pro návštěvu je buď po vydatném dešti nebo na jaře, kdy je průtok vody nejvyšší. V zimě můžete obdivovat ledovou výzdobu ve formě rampouchů visících podél vodopádu.

Jedna z možností je vyrazit z Chřibské, která je dostupná vlakem nebo autobusem. Z náměstí se vydáte po žluté turistické značce směrem k bývalé střelnici, kde odbočíte na lesní cestu vedoucí k potoku. Po cca 600 metrech pěší chůze dorazíte k vodopádu, který je označen informační tabulí. Cesta je snadná a vhodná i pro rodiny s dětmi.

Další možností je dojet autem až k chatové osadě pod Plešivcem, kde můžete zaparkovat u malého rybníka. Odtud jdete po modré turistické značce směrem k Chřibské a po cca 300 metrech odbočíte doprava na stejnou lesní cestu jako v předchozím případě. Po dalších 300 metrech dojdete k vodopádu.

Pokud máte chuť na delší procházku, můžete se vydat z vlakového nádraží Jedlová, které leží asi 7 kilometrů od vodopádu. Z nádraží jdete po červené turistické značce směrem k vrchu Jedlová, kde se nachází rozhledna s krásným výhledem na okolní krajinu. Z rozhledny pokračujete po červené značce až k rozcestníku Tokání, kde odbočíte doprava na žlutou značku směrem k Chřibské. Po cca 3 kilometrech dojdete k bývalé střelnici a odtud už znáte cestu k vodopádu.

V okolí Chřibského vodopádu se nachází i další zajímavosti, které stojí za vidění. Například historický střelecký terč, který byl postaven v roce 1792 a byl nejvyšším terčem v severních Čechách. Na terč se střílelo z kuší a střelecké slavnosti se konaly až do druhé světové války. Dnes je terč jen torzem, ale i tak působí impozantně.

Další zajímavostí je Chřibský hrádek, který je romantickou zříceninou gotického hradu ze 14. století. Hrad byl postaven na skalním ostrohu nad údolím Chřibské Kamenice a sloužil jako strážní a správní centrum panství. V 16. století byl hrad přestavěn na renesanční zámek, ale v 18. století byl opuštěn a pustl. Dnes je z něj zachována jen část obvodové zdi a vstupní brány. Z hradu je hezký výhled na okolí.

Pokud máte rádi přírodu, můžete se vydat do Národního parku České Švýcarsko, který je jen kousek od Chřibské. Zde můžete obdivovat nádherné skalní útvary, soutěsky, rokle, pískovcové věže a mosty. Mezi nejznámější místa patří Pravčická brána, která je největším přirozeným skalním mostem v Evropě, nebo Edmundova a Divoká soutěska, kterou můžete projet na lodičkách.

Chřibský vodopád je ideálním cílem pro milovníky přírody a historie. Nabízí nejen krásný pohled na vodní dílo, ale i možnost poznat zajímavá místa v Lužických horách a Českém Švýcarsku. Ať už se rozhodnete pro krátkou nebo dlouhou trasu, určitě nebudete litovat.