• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

chvalský-zámek-výlet-s-dětmi

Chvalský zámek

Chvalský zámek je romantické místo na samém okraji Prahy, kde se můžete potěšit nejen krásnou architekturou, ale i zajímavými výstavami a akcemi pro děti i dospělé. Zámek se nachází v městské části Horní Počernice, na adrese Na Chvalské tvrzi 857/1A. Zámek tvoří stavební celek s přilehlým kostelem sv. Jakuba Staršího, který je nejstarší dochovanou stavbou v Praze.

Historie zámku sahá až do 13. století, kdy zde stála tvrz, která byla součástí obranného systému Prahy. Tvrz byla několikrát přestavována a rozšiřována, až v roce 1734 vyhořela a byla nahrazena barokním zámkem. Zámek patřil jezuitům, kteří se snažili zachovat i některé renesanční prvky z původní tvrze. Po zrušení jezuitského řádu v roce 1773 připadl zámek Zemskému studijnímu fondu, který jej pronajímal různým majitelům. V roce 1945 byl zámek zestátněn a sloužil jako škola, archiv a muzeum.

Dnes je zámek kulturním a společenským centrem Horních Počernic, kde se konají různé výstavy, koncerty, divadelní představení, pohádkové víkendy, workshopy a další akce pro veřejnost. Zámek je také oblíbeným místem pro svatby a firemní akce, protože nabízí několik prostor pro pronájem, jako jsou velký víceúčelový sál, reprezentativní salonek, modrý salonek, nádvoří, sklepení nebo budova Chvalské stodoly. Zámek je otevřen celoročně od pondělí do neděle od 9 do 18 hodin, včetně státních svátků.

Pokud se chcete podívat na aktuální nabídku výstav a akcí na zámku, můžete navštívit jeho oficiální webové stránky, kde najdete také ceník vstupného a kontaktní informace.

Jak se na Chvalský zámek dostat?

Na Chvalský zámek se můžete dostat různými způsoby dopravy. Pokud jedete autem, můžete zaparkovat na neplaceném parkovišti před pizzerií La Trattoria Turbanti, které je cca 50 metrů od zámku. Pokud jedete hromadnou dopravou, můžete využít metro trasy B na stanici Černý Most a pak přestoupit na městský autobus, který vás doveze na první stanici Chvaly. Nebo můžete jet vlakem z Masarykova nebo Hlavního nádraží na stanici Horní Počernice a pak buď přestoupit na autobus č. 296 nebo jít pěšky podél ul. Náchodská. 

Pokud chcete po návštěvě zámku prozkoumat i jeho okolí, můžete se vydat na některou z turistických tras, které vedou po Horních Počernicích a jejich blízkosti. Například můžete navštívit přírodní památku Chvalský háj, kde roste vzácný dub letní a kde se nachází památný strom Chvalský dub. Nebo můžete jít po cyklostezce do nedalekého Klánovicova lesa, kde si můžete užít klid a zeleň. Pokud máte rádi historii, můžete se podívat na tvrz Kyje, která je jednou z nejstarších tvrzí v Praze a kde se konají různé kulturní akce.