• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

dělostřelecká tvrz Bouda

Dělostřelecká tvrz Bouda

Dělostřelecká tvrz Bouda je jednou z pěti stavebně dokončených tvrzí v České republice budovaných v rámci československého opevnění proti Německu. Nachází se v nejjižnější části Orlických hor v Bukovohorské hornatině v masívu stejnojmenné hory asi 6 km západně od města Králíky a asi 7 km severně od města Jablonné nad Orlicí. Je přístupná veřejnosti jako muzeum.

Dělostřelecká tvrz Bouda je dobře ukryta v lesním kopcovitém terénu nedaleko Suchého vrchu.

Komplex tvrze je složen z pěti železobetonových objektů a rozlehlého podzemí. Vojenská osádka dala v roce 1938 jednotlivým objektům poetické názvy. Vchodový objekt se jmenuje Krok, tři pěchotní sruby Kazi, Teta a Libuše. Dělostřeleckou věž vojáci pojmenovali Horymír.

Podzemní chodby, které všechny objekty spojují, vedou v hloubce až padesát sedm metrů a jejich celková délka je dva kilometry. Při prohlídce je vhodná kvalitní turistická obuv a nutné je opravdu teplé oblečení.

Ve velkých sálech byla kasárna pro osádku více než tří set mužů. Z původního vybavení se ale nic nezachovalo. Během druhé světové války Boudu využívali, hlavně ke zkouškám zbraní, němečtí vojáci. Návštěvníci si proto mohou prohlédnout i četné stopy různých typů zkoušek. 

Tvrz byla budována ve 30. letech minulého století jako součást důmyslné obranné linie, která měla zabránit německé armádě překročit hranice našeho státu. Nakonec ovšem tato obrana zůstala nevyužita a obranné pevnosti byly armádou opuštěny.

Bouda Československu sloužila v podstatě jen několik měsíců. První vojáci, budoucí obránci, do Boudy přišli v době, kdy se ještě stavebně dokončovala, na jaře 1938. Při květnové částečné mobilizaci už byli v pohotovosti a také vyzbrojení. Na podzim téhož roku však dostali rozkaz Boudu opustit. Poslední vojáci z ní odcházeli 10. října 1938.

V padesátých letech minulého století byla dělostřelecká tvrz Bouda opravena a od roku 1981 je zpřístupněna veřejnosti.

Otevírací doba je květen až září otevřeno denně, v říjnu o víkendech a ve státní svátek. Garantované vstupy do podzemí tvrze vždy v 11, 13 a 15 hod.

Časová náročnost prohlídky je asi 70–300 minut dle zvoleného okruhu.

Jak se tvrzi Bouda dostat ?

Nejzajímavější přístupová cesta k tvrzi Bouda vede z obce Mladkov. Jedná se o červenou turistickou stezku, která na své trase míjí i další menší bývalé vojenské objekty tzv. řopíky. Nejkratší cesta vede lesním terénem ze Suchého vrchu, nejpohodlnější cesta pak z obce Těchonín po pevné lesní cestě.

Tvrz Bouda není napojena na veřejnou silniční síť. Nejbližší místo vhodné k zaparkování je u rozhledny na Suchém vrchu nebo na konci obce Těchonín. Z obou míst je to ke vstupu do tvrze asi 3,5 km.

Webové stránky dělostřelecké tvrze Bouda