• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

hrad Rožmberk

Hrad Rožmberk

Rožmberk (německyRosenberg) je hrad v Rožmberku nad Vltavou v okrese Český Krumlov, v Jihočeském kraji, vzdušnou čarou pouhých 6 km od hranic s Rakouskem. Jedná se o nejstarší sídlo Rožmberků.

Hrad Rožmberk patří mezi vůbec nejstarší hrady v České republice.
Během života pravděpodobného zakladatele hradu Voka z Rožmberka a jeho potomků byl hrad sídlem vladaře a centrem panství. Až do roku 1302 byl Rožmberk hlavním sídlem předního českého šlechtického rodu Rožmberků. I poté, co přesídlili do Krumlova, který získali po pánech z Krumlova. Rod Rožmberků vlastnil hrad do roku 1610.

Dne 6. února 1620 získává hrad darovací listinou od Ferdinanda II. polní maršál hrabě Bucquoy jako náhradu za dlužné peníze a nevyplacený žold pro své vojáky. V držení šlechtického rodu Buquoyů byl hrad až do roku 1945, kdy byl hrad zestátněn.

K vyhledávaným zajímavostem náleží Rožmberský pokoj, kde visí obraz Bílé paní, pověstné ochránkyně Rožmberků. Rožmberská Perchta byla dcerou Oldřicha z Rožmberka, přesto že se zamilovala do Petra ze Šternberka, otec ji donutil ke sňatku s bezcitným Janem z Lichtenštejna, ten ji deptal fyzicky i psychicky. Uvědomil si to, až když umíral, Perchtu prosil o odpuštění, ta ho však odmítla a pan manžel ji na smrtelné posteli proklel. Od té doby bloudí českými pověsti a na hradech a zámcích průvan dělá. Zemřela sice roku 1476, ale asi ne úplně.

Dnešní jádro hradu tvoří tzv. Dolní hrad, vystavěný ve 30. letech 14. století jako zmenšenina dnešního krumlovského zámku. Později byl přestavován, poprvé ještě v gotickém slohu, na začátku 16. století renesančně a v 19. století byl opět regotizován. 

V okolí hradu je anglický park pocházející z roku 1870.

https://www.hrad-rozmberk.cz/cs