• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Hvíždinec

Hvíždinec je skalní vyhlídka, která se nachází v Brdech, nedaleko Dobřichovic a Řevnic. Je to ideální místo pro nenáročný výlet do přírody, kde si můžete vychutnat krásný výhled na okolní krajinu, řeku Berounku a hrad Karlštejn. Hvíždinec je také zajímavý svou historií a legendami, které se s ním pojí.

Hvíždinec je vrchol z drabovských křemenců, které jsou velmi tvrdou sedimentární horninou ordovického stáří. Na ostrohu, jemuž konci předchází skalnatý hřeben, se nachází první skalisko s vysekanými schody. Tyto schody zde vysekal Klub českých turistů (KČT) na konci 19. století, kdy zde zřídil trasu pro turisty. Z tohoto skaliska však dnes není nic vidět, protože výhledu brání vzrostlé stromy (duby, borovice a břízy), které byly údajně na konci 19. století vykáceny v pruhu, který umožňoval pohled na Dobřichovice. Závěr ostrohu vyplňuje další skalní výchoz, ze kterého se již nabízí krásné pohledy na Brdy, údolí Berounky u Řevnic a Hlásné Třebáně a vidět je i část hradu Karlštejna.

Název Hvíždinec vznikl údajně podle hvizdu káňat a jiných opeřených dravců, které se zde často vyskytovaly. Podle starší vlastivědné literatury se na vrchu Hvížděnci nalézalo keltské oppidum, to však není archeologicky potvrzeno a dnes jeho existenci nic nenasvědčuje. Podle jiné verze se zde měla nacházet staroslovanská svatyně boha Svaroga, který byl bohem slunce a ohně. Na vrcholu Hvíždince se také měla odehrát tragická událost, kdy se zamilovaný pár vrhl ze skály do propasti, aby unikl pronásledování rodičů.

Na Hvíždinec se můžete dostat různými cestami. Nejkratší cesta je asi z Dobřichovic po modré turistické značce, která vede kolem studánky Pod Hvíždincem a odbočkou na vyhlídku. Tato trasa je dlouhá asi 3 km a trvá asi hodinu. Další možnost je z Řevnic po modré turistické značce přes Kejnou rokli a rozcestí U Obrázku. Tato trasa je dlouhá asi 5 km a trvá asi hodinu a půl. Pokud chcete delší procházku, můžete jít z Mníšku pod Brdy přes poutní místo Skalka, kde se můžete i občerstvit. Tato trasa je dlouhá asi 8 km a trvá asi dvě a půl hodiny.

Zajímavosti v okolí

V okolí Hvíždince je spousta zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Například Dobřichovice jsou malebné městečko s renesančním zámkem a kostelem sv. Vavřince. Řevnice jsou další městečko na břehu Berounky s kostelem sv. Václava a pivovarem, kde se vaří pivo Řevnický drak. Pokud máte rádi historii a architekturu, můžete se vydat na hrad Karlštejn, který je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších hradů v České republice. Hrad byl založen Karlem IV. jako pokladnice korunovačních klenotů a relikvií svatých.