• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

černolické-skály

Černolické skály

Černolické skály, též známé jako Čertovy skály, jsou skalní masív tvořený pevnými ordovickými křemeny, který se tyčí nad obcí Černolice v okrese Praha-západ. Skály jsou od roku 2002 chráněny jako přírodní památka s rozlohou přes 2,2 hektaru. Jsou to první horolezecké skály v Čechách a dodnes jsou oblíbenou lokalitou pro začínající i pokročilé lezce. Z vrcholu skal se nabízí krásný výhled do okolní krajiny, kde můžete spatřit například známý vysílač Cukrák nebo zříceninu hradu Okoř. Kromě skalních útvarů se zde také vyskytuje bohatá flóra a fauna, včetně vzácných druhů rostlin a živočichů.

Černolické skály mají dlouhou a zajímavou historii, která sahá až do pravěku. Podle některých nálezů se zde usazovali lidé již v době kamenné. V okolí skal bylo objeveno několik archeologických lokalit, kde byly nalezeny například keramické střepy, kamenné nástroje nebo kosti zvířat. Skalní masív byl také svědkem několika bitev a válečných událostí. V roce 1420 se zde odehrál střet mezi husity a křižáky, kteří táhli na Prahu. Husité se úspěšně ubránili na skalách a zahnali nepřátelskou armádu na útěk. V roce 1742 se zde utkaly pruské a rakouské vojsko v rámci války o rakouské dědictví. Prusové zde postavili pevnost a odtud ostřelovali rakouskou posádku na hradě Okoř. V roce 1945 byly skály místem posledního boje mezi nacisty a partyzány, kteří se zde ukrývali.

Černolické skály jsou také spojeny s několika legendami a pověstmi. Jedna z nich vypráví o tom, jak se zde usadil čert, který si postavil na skalách svůj hrad. Jednoho dne se čert rozhodl unést krásnou dívku ze sousední vesnice a uvěznit ji ve svém sídle. Dívka se však nevzdala a prosila Boha o pomoc. Bůh slyšel její modlitby a seslal na čerta blesk, který ho usmrtil. Zasažený čert spadl ze skal do propasti, kde je dodnes. Další legenda vypráví o tom, jak se zde scházeli tajní alchymisté, kteří hledali recept na výrobu zlata. Podle pověsti se jim to podařilo, ale jejich tajemství si odnesli do hrobu.

Horolezectví

Černolické skály jsou považovány za kolébku českého horolezectví. První zmínky o lezení na skalách pocházejí z roku 1905, kdy zde lezl známý český horolezec a spisovatel Gustav Ginzel. Od té doby se zde vytvořilo mnoho lezeckých cest různých obtížností, které lákají lezce z celé republiky i ze zahraničí. Černolické skály nabízejí pevný a kvalitní terén, který je vhodný pro začátečníky i pokročilé. Většina cest je lehkých a středně těžkých, ale najdou se i některé obtížnější výzvy. Celkem se zde nachází přes 150 lezeckých cest, které jsou označeny čísly a barvami. Některé z nejznámějších a nejoblíbenějších cest jsou například:

  • Cesta č. 1 (modrá) – nejstarší a nejsnazší cesta na skalách, vede po hřebeni skalní věže, délka 15 m, obtížnost II.
  • Cesta č. 7 (modrá) – klasická cesta pro začátečníky, vede po široké spáře, délka 15 m, obtížnost III.
  • Cesta č. 13 (modrá) – oblíbená cesta pro pokročilé, vede po úzké spáře s malými chyty, délka 15 m, obtížnost VI.
  • Cesta č. 23 (červená) – náročná cesta pro zkušené lezce, vede po převislé stěně s velkými kruhy, délka 15 m, obtížnost VIII.

Pro horolezectví na Černolických skalách je potřeba mít vhodné vybavení a dodržovat bezpečnostní pravidla. Je doporučeno mít s sebou lano, sedák, karabiny, jistící zařízení a helmu. Je také nutné respektovat ochranu přírody a nezanechávat na skalách odpadky nebo graffiti. Horolezectví je povoleno pouze na určených místech a v určených časech. V období od 1. března do 30. června je horolezectví zakázáno kvůli hnízdění pták2.

Jak se tam dostat

Černolické skály jsou snadno dostupné z Prahy i z jiných míst. Nejbližší železniční stanice je Všenory, odkud je to pěšky asi 2 km po žluté a potom červené turistické značce. Z Prahy se dá jet vlakem z hlavního nádraží nebo ze Smíchova každou hodinu a jízda trvá asi 25 minut. Autem se dá jet po silnici E50 směrem na Plzeň a potom odbočit na silnici II/101 směrem na Černošice a Černolice. Parkovat se dá u obecního úřadu nebo u kostela svatého Vavřince. Z Černolic je to pěšky asi 1 km po modré turistické značce.