• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

jezero Lhota

Jezero Lhota

Jezero Lhota je jezero, které vzniklo zatopením pískovny. Nachází se asi 1 km východně od obce Lhota v okrese Praha-východ ve Středočeském kraji. Celé jezero je využíváno jako přírodní koupaliště. Od centra Prahy je jezero vzdáleno necelých 20 kilometrů, což z něj dělá vyhledávané a hojně navštěvované místo.

Na severním břehu se nacházejí stánky s občerstvením, převlékárny, sociální zařízení a také půjčovna loděk a šlapadel. V severozápadním rohu areálu je kurt na plážový volejbal. Na východní části severního a celém východním břehu je nudistická pláž.

Rozloha vodní plochy činí  25 hektarů. Břehy jezera jsou převážně písčitého nebo travnatého charakteru, jen místy prorostlé rákosem. Pláže jsou osázeny borovicovými lesy s příměsí vzrostlých dubů.

Vodní hladina je jezera je asi 3 – 4 metry pod úrovní okolní krajiny. Hloubka jezera činí místy až 7 metrů a narazit můžete i na propadliště dosahující dokonce 14 metrů.

Jezero Lhota je vyhledáváno zejména pro svou dobrou kvalitu vody. Příjezdové komunikace  z centra obce jsou vhodné pouze pro pěší návštevníky a cyklisty.  Pro motorová vozidla slouží komunikace za obcí (směr Dřísy), která je přímo určena jako příjezdová cesta k parkovišti jezera.

V místě jezera se od roku 1965 dobýval písek pro výstavbu dálnice D1 a pražského metra. Těžba byla ukončena v roce 1983. V tomto roce byla pískovna kompletně zatopena a přebudována na přírodní koupaliště.

Přírodní koupaliště Lhota si oblíbili nejen rodiny s dětmi a všichni milovníci odpočinku, ale také nudisté. Za totality byla na nejslunnější části jezera zřízena vůbec první nudistická pláž na našem území. Původní nudistická pláž byla časem rozšiřována a dnes zabírá část severního břehu a celý břeh východní.

Jezero se pro svou rozlohu a malebnost častým cílem filmařů, kteří zde natáčeli spoustu českých seriálů (Vyprávěj) nebo filmů (Muži v naději). V seriálu Vyprávěj mělo jezero představovat jednu z pláží v tehdejší Jugoslávii. 

Webové stránky jezera Lhota