• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Konstantinovy lázně

Konstantinovy lázně

Dnes nabízíme výlet do lázní.Konstantinovy Lázně jsou lázeňská obec vzdálená cca 40 km severozápadně od Plzně v okrese Tachov. Z jedné části je obec obklopena lesy, velkou část obce zabírá lázeňský park. Místní lázně se specializují na poruchy kardiovaskulárního systému, hlavní léčebné metody jsou založeny na využívání místní minerální vody s největším obsahem kysličníku – oxidu uhličitého ze všech pramenů v České republice.

První písemnou zmínkou spojenou s místními prameny je zřejmě zápis v urbáři z roku 1566, který zmiňuje lesní pozemek v lokalitě zvané „Smrdak“, neboli Smraďák. Právě sem se chodili sedláci z Nové Vsi osvěžovat do malé tůně a mnozí poznali i léčivé účinky podivně zbarvené a páchnoucí vody.

První lázeňská budova byla u sirnatého pramene postavena v roce 1803. V roce 1837 lázně koupil majitel panství Konstantin z Lövensteinu, podle kterého se lázně od roku 1900 jmenují Konstantinovy (dříve se lázně jmenovaly prostě Nová Ves-lázně).

V roce 1901 byla do města přivedena železniční trať, což znamenalo velký rozvoj lázní, vybudování nových lázeňských vil a hotelů.

Po druhé světové válce byla budova lázní i hlavní pramen pojmenována podle pražského lékaře Bohumila Prusíka, který byl význačným kardiologem a příznivcem Konstantinových lázní.

Balneoterapie

Hlavním stavebním kamenem léčby je balneoterapie. Ta využívá zdejší mimořádně bohaté minerální prameny, tzv. zázračné studánky, které se v rámci České republiky pyšní nejvyšším obsahem oxidu uhličitého. V blízkosti teras hlavního lázeňského pavilónu se nachází pitný pavilón, kde můžete zázračnou vodu ochutnat.

V okolí Konstantinových Lázní jsou naučné stezky, které lemují vyvěrající minerální kyselky a zábavnou formou seznamují s historií a okolní přírodou. Okolí je také protkané cyklotrasami, z nichž si každý vybere podle své kondice. 

Jak se dostat do Konstantinových lázní

V obci má zastávku železniční trať Pňovany – Bezdružice. Nedaleko od ní je také autobusové stanoviště, odkud vyjíždí autobusové linky do různých směrů (Planá, Stříbro, Bezdružice, Plzeň).

Webové stránky Konstantinových lázní