• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Soví voliéry Borová Lada

Soví voliéry Borová Lada

Dnes nabízíme další výlet na Šumavu, který je zároveň i dobrým tipem na výlet s dětmi. Soví voliéry Borová Lada jsou největším areálem se sovími voliérami v České republice. Můžete zde spatřit většinu zástupců šumavských sov. Druhů sov je ve voliérách na Borové Ladě více než 20. Tito převážně noční ptáci mají řadu mimořádných vlastností – noční vidění, neslyšný let a další. Přijďte se o nich dozvědět více do areálu s voliérami.

Areál umístěn ve starém lomu u obce Borová Lada. Stopy po kamenolomu jsou evidentní, místo má své kouzlo, přibyly tu velké sítě, menší dřevěné domky a mezi nimi cestičky pro turisty. Návštěvní trasa mezi jednotlivými voliérami je řešena pomocí dřevěné stezky s rozšířenými pozorovacími místy. K vidění je tu například výr velký, puštík bělavý, kalous ušatý, puštík obecný, sýc rousný, sova pálená, holub doupňák nebo poštolka obecná.

Šumavský sovinec pečuje o ptáky, kteří mají buď nějaký handicap, nebo pochází z odchovů. Převažující část sov pochází ze zoologických zahrad v Plzni, v Hluboké nad Vltavou nebo v Praze.

Do voliér je samostatný přístup z hlavní stezky. Vlastní voliéry jsou zavěšeny na lanové konstrukci s dřevěnou jehlanovitou podporou a maximální výškou cca 15 metrů. Některé voliéry jsou volně průchozí a jsou zde umístěny neagresivní druhy ptáků, kde nehrozí, že ohrozí návštěvníky. Zbylé voliéry jsou oddělené přepážkou, která zamezí kontaktu s agresivnějšími sovami.

Puštík bělavý

V areálu naleznete i nejvzácnější šumavskou sovu – Puštíka bělavého. Izolované populace puštíka bělavého ve střední Evropě jsou pozůstatkem jeho rozšíření na konci poslední doby ledové. Tehdejší krajina Šumavy měla charakter tundry a lesotundry. Kromě Šumavy žije puštík bělavý v Karpatech a ve východních Alpách. Dnes se odhaduje, že na Šumavě hnízdí a vyvádí mláďata již minimálně 15 až 25 párů. Napomohl tomu také projekt reintrodukce puštíka bělavého , který v současnosti  pokračuje sledováním stávající populace a její životaschopnosti.

Přístup k areálu sovince

Zaparkujte v obci Borová Lada, je zde obrovské parkoviště s automatem na parkování. K voliérám se dostanete od parkoviště v centru obce – směr most. Těsně za mostem odbočit na stezku a pokračovat cca. 150 metrů až k areálu. Pro dětské návštěvníky je připraveno hřiště s houpačkami a skluzavkou.

Vstupné do areálu je ZDARMA. Otevřeno je od května do září.