• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

koupaliště Mšeno

Koupaliště Mšeno

Koupaliště Mšeno, neboli Městské lázně ve Mšeně jsou ojedinělým architektonickým dílem ve stylu art déco. Lázně byly postaveny již v roce 1932. Jsou místem příjemného odpočinku. Voda ze skalního pramene vás zaručeně příjemně zchladí i v tom nejparnějším létě.

Na koupališti ve Mšeně se zastavil čas. Plovárna vás okouzlí svou přetrvávající atmosférou první republiky. Vzorem pro městské lázně se stalo koupaliště v Klánovicích, které bylo ve své době velmi populární. Koupaliště v Mšeně leží na okraji zalesněného údolí obklopené z části pískovcovými skalami a vzrostlými stromy, které poskytují návštěvníkům příjemný stín.

Nápad na výstavbu lázní ve Mšeně vznikl koncem 20. let minulého století. Město i jeho okolí byly oblíbeným cílem výletů, koupaliště zde ale chybělo. Nejbližší bylo vzdálené až několik kilometrů daleko v Kokořínském dole a blízké rybníky místní nazývali smrdutými loužemi.

Vedle rekreačního využití navíc byla neméně důležitá i osobní hygiena, což bylo i jedním z podnětů pro vybudování lázní ve Mšeně. Město na začátku 20. let ještě nemělo do domů zavedenou vodu. Pravidelnou koupel si tak mohli dovolit jen ti nejbohatší. Za první republiky nebyly koupelny, lidé se většinou koupali v neckách. Místo sobotního koupání doma se tak začali koupat na místním koupališti.

Lázeňská budova je dlouhá padesát tři metrů. Její dvě křídla dělí uprostřed bývalý restaurační sál. Na jedné straně budovy je veranda s dřevěnými sloupy, kde se zachovaly kabinky s bílými dřevěnými dveřmi. Druhá polovina budovy je uzavřená a zdobená dřevěnými okny. Sloužila a stále slouží jako prostorná hostinská místnost.

Padesátimetrovému bazénu s cihlovým okrajem dříve dominovala masivní dřevěná skluzavka se zábradlím a točitými schody. Bohužel ale zanikla už několik let po otevření koupaliště. Připomínají ji tak jen dobové fotografie. Ozdobou bazénu i celého areálu jsou dvě stupňovité cihlové fontány, ze kterých voda stéká přímo do koupaliště.

Kdo stál za architektonickým návrhem celého areálu není zcela zřejmé. Bude to ale jeden z žáků Jana Kotěry – Jindřich Freiwald, Čeňěk Vořecha nebo František Janda. Od roku 2003 jsou mšenské lázně kulturní památkou a město se tak ve spolupráci s památkáři snaží zachovat jejich vzhled i pro další generace.