• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

statek-pohádka

Statek Pohádka

Prokletý statek Pohádka není tip na výlet. Je zde spíše pro doplnění neobvyklých míst v České republice. Jedná se o jedinou dochovanou stavbu z bývalé osady tří statků, která má velmi pohnutou a temnou historii. Na tomto místě se odehrály tragické události, které zanechaly svou stopu na atmosféře i vzhledu statku. Někteří tvrdí, že zde straší a že je to nejděsivější místo v České republice.

Statek Pohádka je spojen s několika legendami a pověstmi. První z nich se datuje do roku 1828, kdy vypukl velký požár v nedalekém Strážově a zničil většinu městečka. Občané Strážova podezřívali ze zapálení oheň samotářskou stařenu, která žila v chatrči pod statkem a zabývala se bylinkářstvím a léčitelstvím. Vypravili se k ní s kosami a kameny a brutálně ji zlynčovali. Stařena se ještě před smrtí stačila doplazit k bříze u statku a proklela celé místo. Od té doby se zde údajně dějí podivné věci, ozývají se zvláštní zvuky a objevují se nevysvětlitelné postavy.

Další tragédie postihla statek v roce 1945, kdy byl obsazen americkými vojáky. Ti si zde pořádali bujaré večírky s alkoholem a ženami. Jednoho dne však došlo k hádce mezi dvěma vojáky o jednu dívku, kterou si oba nárokovali. Voják jménem John ji chtěl unést do svého pokoje, ale jeho rival mu to zabránil. John se rozzuřil a zaútočil na něj nožem. Voják se bránil a strhl Johna ze schodů. Oba spadli do sklepa, kde John zemřel na následky pádu. Voják byl zraněný a krvácel. Jeho kamarádi ho našli a odvezli do nemocnice, ale cestou havarovali s autem a nikdo nepřežil. Dívka, kvůli které se hádali, zmizela beze stopy.

Poslední kapitolou temné historie statku je příběh Ivana Roubala, sériového vraha, který zde žil v letech 1991-1992. Roubal byl bývalý lékař, který propadl okultismu a tvrdil, že je schopen oživovat mrtvé pomocí speciálního přístroje. Na statek lákal lidi pod záminkou léčení nebo spirituálního rozvoje. Ve skutečnosti je však uspával injekcemi a poté je rozřezal na kusy. Těla pak ukládal do mrazáků nebo pálil v peci. Celkem si takto připravil o život 11 lidí. Jeho činy byly odhaleny teprve po jeho smrti v roce 1992, když ho našli oběšeného ve svém pokoji. Policisté pak objevili důkazy jeho zločinů na statku i v jeho bytě v Praze.

Statek Pohádka je dnes opuštěný a zchátralý. Jeho interiér je plný starého nábytku, knih, obrazů a dalších věcí, které patřily Roubalovi nebo jeho obětem. Na stěnách jsou vidět stopy po krvi a ohni. V noci se zde prý ozývají křiky, nářky, řinčení řetězů a další zvuky. Někteří lidé tvrdí, že zde viděli duchy stařeny, vojáků, Roubala nebo jeho obětí. Někteří dokonce tvrdí, že zde cítili doteky neviditelných rukou nebo dech na krku.

Pokud se chcete podívat na statek Pohádka na vlastní oči, musíte se vydat na Šumavu, do městyse Čachrov. Odtud pokračujete po silnici směrem na Strážov a po asi 3 kilometrech odbočíte doprava na polní cestu. Po ní dojedete k parkovišti u lesa, kde si můžete nechat auto. Od parkoviště je to pak asi 15 minut pěšky po lesní stezce k statku. Cesta je dobře značená a není náročná.

Statek Pohádka není oficiálně přístupný veřejnosti, ale není ani oplocený nebo hlídaný. Můžete si ho tedy prohlédnout na vlastní nebezpečí. Doporučuje se však dodržovat několik pravidel. Nejdete tam sami, ale s někým, komu důvěřujete. Neberete si s sebou žádné věci z interiéru statku, ani je nepoškozujete. Nezůstávejte tam přes noc, pokud nemáte silné nervy a pevnou psychiku. A hlavně respektujte místo a jeho historii.