• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Lipnice nad Sázavou

Lipnice nad Sázavou je místem, kde se nachází jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů. Hrad byl založený na počátku 14. století mocným rodem pánů z Lichtemburka a později se stal sídlem bohatých Trčků z Lípy. Na hradě si můžete prohlédnout archeologickou  expozici, gotickou kapli a rozsáhlá sklepení s bývalou hodovní síní Jindřicha z Lipé.

S hradem Lipnice nad Sázavou je spojena pověst o krásné Kateřině. Podle ní se Kateřina z Landštejna jednoho dne zamilovala do majitele nedalekého hradu Orlíka Jindřicha z Dubé. Když se to dozvěděl její muž, Čeněk z Vartenberka, nechal Jindřicha zavraždit a své ženě nachystal krutou smrt. Do výklenku v hradní kapli vsadil nejprve mrtvolu svého soka a k němu pak nechal postavit a ke zdi přikovat nebohou Kateřinu. Své strašné dílo pak dokončil tím, že výklenek zazdil. Od té doby prý v noci můžete potkat nebohou Kateřinu, jak bloudí hradem a hledá svého milého. Na počátku 18.století se při stavebních úpravách hradní kaple skutečně našel zazděný výklenek a v něm dvě lidské kostry, jedna údajně se zbytky brnění. 

Na sklonku života bydlel v obci Lipnice nad Sázavou spisovatel, publicista, novinář a autor světoznámého díla Osudy dobrého vojáka Švejka Jaroslav Hašek. Jeho dílo a život nyní připomíná Památník Jaroslava Haška, zřízený v jeho domku, hostinec U České koruny, kde napsal převážnou část svého nejslavnějšího díla, jeho hrob na starém hřbitově, socha u památníku pod hradním schodištěm a pravidelné kulturní programy pořádané od roku 1959 v přírodním amfiteátru pod hradem pod názvem „Haškova Lipnice“.

Procházka k zatopeným lomům

Z Lipnice si můžete udělat procházku k zatopeným lomům se skalními reliéfy od Radomíra Dvořáka. Národní památník odposlechu se skládá z Bretschneiderova ucha, Úst pravdy a Zlatých očí. Výlet si můžete prodloužit k objektu Hlava XXII od stejného autora. Trasa je značená z náměstí v Lipnici nad Sázavou, kde je také orientační mapa.

Lipnice nad Sázavou na Wikipedii