• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Muzeum ozubnicové dráhy

Pokud máte rádi historii, techniku a přírodu, může být Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově ideálním cílem vašeho výletu. Toto muzeum vás seznámí s nejstrmější a jedinou normálně rozchodnou ozubnicovou železnicí v České republice, která spojuje Tanvald, Kořenov, Harrachov a polskou Szklarskou Porębu. V muzeu uvidíte nejen zajímavé exponáty, fotografie a dokumenty, ale také můžete zažít nostalgickou jízdu historickým vlakem s ozubnicovou lokomotivou.

Kde se nachází Muzeum ozubnicové dráhy?

Muzeum ozubnicové dráhy se nachází v budově bývalé železniční stanice Kořenov, která leží v nejvýchodnější části Jizerských hor na hranici s Krkonošemi a Polskem. Vchod do muzea je z nástupiště v pravé části budovy. Muzeum je otevřeno od května do října denně od 10 do 17 hodin, v zimním období je otevřeno pouze o víkendech a státních svátcích od 10 do 16 hodin. Vstupné je 60 Kč pro dospělé a 40 Kč pro děti a důchodce.

Co se dozvíte v Muzeu ozubnicové dráhy?

Muzeum ozubnicové dráhy vám přiblíží historii, současnost a budoucnost této unikátní železniční trati, která byla postavena na konci 19. století jako součást tzv. Jizerskohorské transverzály. Trať byla zpočátku určena pro přepravu dřeva, uhlí a dalšího zboží, později sloužila i pro osobní dopravu. Trať má celkovou délku 23 km a překonává převýšení 235 metrů. Na nejstrmějším úseku mezi Tanvaldem a Kořenovem je použita ozubnice Abtova systému, která umožňuje vlaku vyšplhat na strmý kopec pomocí ozubeného kola, které zapadá do ozubeného pásu mezi kolejemi.

V muzeu uvidíte modely různých typů ozubnicových vlaků, ozubnicové dvojkolí a jeho uložení, originální kus kolejí i s ozubnicí a ozubeným kolem z lokomotivy, staré jízdenky, plány, mapy, nástroje, uniformy a další zajímavosti. V muzeu se také dozvíte o osudech lidí, kteří na trati pracovali nebo ji využívali, o dopadech válek, povodní a politických změn na provoz trati, o rekonstrukcích a modernizacích trati i o jejím propojení s polskou stranou.

Jak se dostanete do Muzea ozubnicové dráhy?

Nejlepší způsob, jak se dostat do Muzea ozubnicové dráhy, je samozřejmě vlakem. Můžete si vybrat mezi běžnými osobními vlaky, které jezdí po celý rok, nebo mezi zvláštními nostalgickými vlaky, které jezdí v letním období a při různých příležitostech. Nostalgické vlaky jsou sestaveny z historických vozidel a jsou tlačeny ozubnicovou lokomotivou. Vlaky zastavují na všech stanicích a zastávkách na trati a nabízejí vám možnost obdivovat krásnou krajinu Jizerských hor a Krkonoš. Vlaky jezdí podle jízdního řádu, který najdete na webu Zubačka. Jízdenku si můžete koupit přímo ve vlaku nebo v pokladně muzea.

Pokud dáváte přednost autu, můžete se do Kořenova dostat po silnici I/10 z Liberce nebo po silnici I/14 z Jablonce nad Nisou. V Kořenově je k dispozici parkoviště u nádraží nebo u muzea. Pokud chcete jet na kole, můžete využít cyklostezku Jizerská magistrála, která vede podél trati a nabízí vám možnost projet se po obou stranách řeky Jizery.

Co zajímavého je v okolí Muzea ozubnicové dráhy?

V okolí Muzea ozubnicové dráhy je mnoho zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Můžete se například vydat na rozhlednu Štěpánka na vrchu Hvězda, která je nejstarší kamennou rozhlednou v České republice. Z rozhledny máte nádherný výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Ještěd a Lužické hory. Rozhledna je otevřena od května do října denně od 9 do 17 hodin, vstupné je 30 Kč pro dospělé a 20 Kč pro děti.

Pokud máte rádi přírodu a turistiku, můžete se vydat na některou z mnoha turistických tras, které vedou po Jizerských horách a Krkonoších. Můžete například navštívit Mumlavský vodopád, který je nejvyšším vodopádem Krkonoš, nebo se vypravit na vrcholy Jizerky, Smrku nebo Sněžky. Na cestě uvidíte krásné lesy, louky, rašeliniště, skalní útvary a další zajímavosti.

Muzeum ozubnicové dráhy je skvělým místem pro všechny, kdo mají zájem o historii a techniku železnice, ale také pro ty, kdo hledají zajímavý a pohodový výlet do krásné horské přírody. Přijeďte se podívat na toto unikátní muzeum a užijte si jeho nabídku i okolní