• Vyhledat

 • Vybrat oblast

 • Vybrat typ výletu

sladovna-písek

Sladovna Písek

Sladovna Písek je kulturní a vzdělávací centrum, které se nachází v historické budově bývalé sladovny na Velkém náměstí v Písku. Je to ideální místo pro rodiny s dětmi, které chtějí zažít zábavu, hru a inspiraci prostřednictvím interaktivních výstav, dílen a akcí. Sladovna Písek nabízí několik atraktivních projektů, které jsou určeny pro různé věkové skupiny a zájmy. Mezi nimi jsou:

 • Galerie hrou: největší dětská galerie v Čechách, kde se děti mohou setkat s uměním a umění s dětmi. Výstavy jsou otevřené pro doteky, prozkoumávání a zapojení do příběhů a her. Například výstava Daisy 100 je věnovaná spisovatelce a ilustrátorce Daisy Mrázkové, jejíž knihy a obrázky provázely generace českých dětí.
 • Animárium: animační studio, kde se návštěvníci mohou naučit základy animace a vytvořit svůj vlastní krátký film. Studio je vybaveno profesionálním softwarem a technikou, kterou používají i filmoví tvůrci.
 • Dřevák: obří dřevěný labyrint tunelů, schovávaček a mostů, který je určen pro děti od 3 do 12 let. Dřevák je postaven z přírodních materiálů a nabízí možnost rozvíjet motorické dovednosti, fantazii a spolupráci.
 • Ilustrarium: fantastický herní prostor pro nejmenší děti od 0 do 6 let, kde se mohou seznámit s ilustrovanými knihami a jejich tvůrci. Prostor je plný barev, tvarů, zvuků a pohybu, které stimulují smysly a rozvoj dítěte.
 • Malá galerie: galerie současného umění, která prezentuje zajímavé projekty českých i zahraničních umělců. Galerie také pořádá workshopy, přednášky a besedy s umělci.
 • Radka Pilaře: expozice, která je poctou píseckému rodákovi Radku Pilařovi, jednomu z nejvýznamnějších českých grafiků 20. století. Expozice ukazuje jeho tvorbu od počátků po pozdní období.

Sladovna Písek je otevřena každý den od 9 do 18 hodin. Vstupné je 120 Kč pro dospělé, 80 Kč pro děti, studenty a seniory, 300 Kč pro rodinné vstupné (2+2).

Město Písek

Písek je malebné město na řece Otavě v Jihočeském kraji, asi 44 km severozápadně od Českých Budějovic. Má bohatou historii a kulturní život. Mezi nejznámější památky patří kamenný most ze 13. století, který je nejstarším dochovaným mostem v Čechách a jedním z nejstarších v Evropě. Na mostě jsou umístěny repliky barokních soch, které připomínají Karlovův most v Praze. Dalšími památkami jsou královský hrad, který dnes slouží jako Prácheňské muzeum, gotický kostel Narození Panny Marie s hodinovou věží, který je dominantou města, a několik úseků zachovaných hradeb. Písek je také městem školství a kultury. V Písku se nachází reálka, revírnická škola, vyšší škola lesnická a filmová akademie Miroslava Ondříčka. V Písku se také konají různé festivaly, jako je například Písecké léto, Písecké pohyblivé obrázky nebo Písecké písničky.

Písek je dobře dostupný vlakem nebo autobusem z Prahy i z Českých Budějovic. Cesta vlakem z Prahy trvá asi dvě hodiny, z Českých Budějovic asi hodinu. Autobusy jsou o něco rychlejší. Zastávky vlaků i autobusů jsou v blízkosti centra města. V Písku se dá pohodlně pohybovat pěšky nebo na kole. Město má také dobrou síť městské hromadné dopravy.

Zajímavá místa v okolí Písku

V okolí Písku je mnoho zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Například:

 • Hrad Zvíkov: jeden z nejstarších a nejkrásnějších hradů v Čechách, který stojí na soutoku Otavy a Vltavy. Hrad byl založen ve 13. století a byl sídlem českých králů. Dnes je hrad muzeem a nabízí prohlídky, výstavy, koncerty a další akce.
 • Hrad Orlík: původně gotický hrad ze 13. století, který byl později přestavěn na renesanční zámek a nakonec na empírovou rezidenci Schwarzenbergů. Zámek je obklopen Orlíkem, jedním z největších vodních děl v Čechách, které vzniklo po vybudování přehrady na Vltavě.
 • Rozhledna Jarník: dřevěná rozhledna na vrchu Jarník (633 m n. m.), která nabízí krásný výhled na Písek a okolní krajinu. K rozhledně se dá dojít pěšky nebo na kole po značených trasách.
 • Putim: malá obec nedaleko Písku, která je známá jako místo bitvy mezi císařskými vojsky a českými stavovci v roce 1618.