• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

rozhledna-jarník

Rozhledna Jarník

Pokud hledáte zajímavý a nenáročný výlet do přírody, můžete zkusit navštívit rozhlednu Jarník u Písku. Jedná se o 59 metrů vysokou železnou konstrukci, která stojí na vrchu Jarník (606 m n. m.) asi 2 km východně od okresního města Písek. Rozhledna slouží zároveň jako vysílač a nabízí krásný výhled na Písecké hory, Písek a jeho okolí. Z rozhledny je možné vidět i Šumavu, Blanský les, Novohradské hory nebo Třeboňskou pánvi. Rozhledna je otevřena celoročně a vstup je zdarma.

Rozhledna Jarník má poměrně krátkou, ale zajímavou historii. První snaha o výstavbu rozhledny na vrcholu Jarník sahá až do konce 18. století, ale rozhledna zde nebyla nikdy postavena. V roce 1901 byl založen písecký Klub českých turistů, který o rok později začal hledat místo, kde by postavil novou rozhlednu s výhledem na Písek. Jako ideální místo byl zvolen právě vrcholek Jarník, ale kvůli vysokému porostu by bylo nutné postavit věž vysokou minimálně 28 metrů, což přesahovalo finanční možnosti tehdejšího klubu. Turisté se proto s píseckou radou podělili o výstavbu jednoduché dřevěné konstrukce přibližně 1 km od dnešního místa rozhledny. Od roku 1904 do roku 1918 tak nedaleko vrcholu stála jednoduchá dřevěná protipožární věž, která byla turisty náhodně využívána i k vyhlídkám do krajiny.

Na rozhledně Jarník si můžete prohlédnout několik zajímavostí. Nejprve si můžete všimnout, že rozhledna má dvě schodiště, jedno pro výstup a druhé pro sestup. To je z důvodu bezpečnosti a plynulosti provozu. Celkem na vyhlídkovou plošinu vede 182 schodů a jeden betonový sokl, který je u základny rozhledny. Na vrcholu rozhledny jsou informační tabule ukazující významné dominanty okolí, jako jsou například hrad Zvíkov, hrad Orlík, kostel sv. Jakuba ve Zlaté Koruně nebo atomová elektrárna Temelín. Na rozhledně jsou také umístěny antény a vysílače různých mobilních operátorů a rozhlasových stanic.

Z vyhlídkové plošiny si můžete užít nádherný panoramatický výhled na Písecké hory, Písek a jeho okolí. Pokud bude dobrá viditelnost, uvidíte i Šumavu, Blanský les, Novohradské hory nebo Třeboňskou pánvi. Můžete si také všimnout, že Písek má velmi zajímavou urbanistickou strukturu, která je ovlivněna historií města. Vidět je například starý kamenný most ze 13. století, který je nejstarším českým stojícím mostem, královský hrad z 13. století, gotický kostel Narození Panny Marie s hodinovou věží, která je dominantou města, nebo několik úseků zachovaných hradeb.

Současná věž byla na vrcholu postavena až v roce 1997, kdy zde byla tehdejším mobilním operátorem Eurotelem, Rádiem Prácheň a městem Písek vybudována železná konstrukce sloužící jako rozhledna a vysílač pokrývající mobilním a radiovým signálem oblast Písecka. Slavnostně byla otevřena 9. října 1997. Náklady na výstavbu rozhledny se vyšplhaly na 17 miliónů korun. Stavba byla vyprojektována Spojprojektem Praha, dodána a namontována byla firmou Excon Chomutov. Pozemní práce a úpravu příjezdové cesty provedla firma Lesostavby Třeboň.

Jak se dostat na rozhlednu Jarník

Na rozhlednu Jarník se můžete dostat různými způsoby. Pokud pojedete autem, můžete zaparkovat na parkovišti u osady U Vodáka, které je asi 1 km od rozhledny. Odtud se musíte vydat pěšky nebo na kole po modré turistické značce, která vede kolem bývalých rýžovišť zlata na kopec Jarník. Cesta je dobře značená a není příliš náročná.

Pokud pojedete vlakem nebo autobusem, můžete vystoupit na nádraží nebo na autobusovém nádraží v Písku. Odtud se můžete vydat pěšky nebo na kole po cyklostezce číslo 12, která vede podél řeky Otavy až k osadě U Vodáka. Cesta je dlouhá asi 4 km a je velmi příjemná. Pokud chcete ušetřit čas, můžete si také vzít taxi nebo využít městskou hromadnou dopravu, která jezdí do osady U Vodáka.

Pokud se vám nebude chtít jít zpátky do Písku, můžete si prodloužit svůj výlet a navštívit některé zajímavé lokality v okolí rozhledny Jarník. Například můžete pokračovat po modré turistické značce směrem k obci Putim, kde se nachází památné místo z románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. V Putimi si můžete prohlédnout kostel sv. Vojtěcha z 13. století, sochu Švejka od Karla Nepraše nebo muzeum Jaroslava Haška a Josefa Lady.