• Vyhledat

 • Vybrat oblast

 • Vybrat typ výletu

VIDA-science-centrum-Brno

VIDA! science centrum Brno

VIDA! je zábavní vědecký park u brněnského výstaviště, kde si můžete hrát a učit se hrou. Na ploše 6000 m2 tu najdete více než 180 interaktivních exponátů, které vám přiblíží svět kolem nás. Těšit se můžete také na představení s pokusy, 3D filmy, dílny a speciální programy pro školy i veřejnost.Kde to je?

VIDA! science centrum Brno se nachází na adrese Křížkovského 554/12, Brno, Jižní Morava, 603 00. Je to nedaleko od hlavního nádraží a centra města. Můžete se tam dostat pěšky, autobusem, tramvají nebo autem. Pokud jedete autem, můžete zaparkovat na placeném parkovišti před vstupem do VIDA! nebo na bezplatném parkovišti u pavilonu Z na výstavišti.

VIDA! science centrum Brno nabízí čtyři základní oblasti: Planetu, Civilizaci, Člověka a Mikrosvět. V každé oblasti si můžete vyzkoušet různé exponáty, které vám ukážou zajímavé jevy a principy z fyziky, chemie, biologie, matematiky, techniky a dalších oborů. Například si můžete:

 • Spustit vodíkovou raketu, zahrát si s počasím v televizním studiu, zmrazit svůj stín, zažít zemětřesení, uvolnit tornádo nebo prozkoumat Bermudský trojúhelník v oblasti Planeta.
 • Vybudovat most, ovládat roboty, zahrát si s optickými klamy, prozkoumat principy elektřiny a magnetismu nebo si zkusit Morseovu abecedu v oblasti Civilizace.
 • Změřit si tepovou frekvenci, krevní tlak nebo reakční čas, podívat se do svého mozku nebo srdce, zjistit jak funguje DNA nebo imunitní systém nebo si zahrát s iluzemi a emocemi v oblasti Člověk.
 • Zvětšit si mikroskopem různé organismy nebo předměty, podívat se do nitra rostliny nebo živočicha nebo si poslechnout zvuky z mikrosvěta v oblasti Mikrosvět.

VIDA! science centrum Brno je moderní a barevné místo plné světel a zvuků. Exponáty jsou rozděleny do čtyř tematických oblastí podle barev: Planeta je modrá, Civilizace je červená, Člověk je žlutá a Mikrosvět je zelený. V každé oblasti najdete také informační tabule s popisy exponátů a zajímavostmi. VIDA! má také velkou halu s pódiem pro představení s pokusy a 3D kinem pro promítání filmů. Venku je pak rozlehlá zahrada s dalšími exponáty a hřištěm pro děti.

Kromě exponátů si můžete prohlédnout také některé z dalších atrakcí, které VIDA! nabízí. Například si můžete:

 • Podívat se na představení s pokusy, kde vám lektoři ukážou různé zajímavé a zábavné experimenty s vodou, ohněm, suchým ledem, tekutým dusíkem nebo elektřinou.
 • Zhlédnout 3D film, který vás zavede do různých koutů světa nebo vesmíru a ukáže vám například život v oceánu, na Antarktidě nebo na Marsu.
 • Zapojit se do dílny, kde si můžete vyrobit něco zajímavého nebo se naučit něco nového. Například si můžete vyrobit papírovou raketu, solární článek, DNA model nebo si zkusit programování.
 • Navštívit speciální programy pro školy nebo veřejnost, které se zaměřují na různá témata a aktuality z oblasti vědy a techniky. Například si můžete poslechnout přednášku o umělé inteligenci, podívat se na výstavu o vesmírném průzkumu nebo se zúčastnit soutěže o nejlepší vynález.

VIDA! science centrum Brno bylo otevřeno v roce 2014 jako nástupce původního VIDA! centra, které fungovalo od roku 2008 v pavilonu A na brněnském výstavišti. Nové VIDA! bylo postaveno na místě bývalého pavilonu Z, který byl zbourán po požáru v roce 2011. Nové VIDA! je také větší a modernější než staré a nabízí více exponátů a atrakcí pro návštěvníky. Cílem VIDA! je popularizovat a podporovat vědu a techniku mezi dětmi i dospělými a inspirovat je k objevování a učení.

VIDA! je největším science centrem v České republice a jedním z největších ve střední Evropě. VIDA! je členem Evropské sítě science center a muzeí (ECSITE), která sdružuje více než 400 institucí z 50 zem. VIDA! je také členem České asociace science center (CASC), která sdružuje 12 science center z České republiky. VIDA! spolupracuje s mnoha partnery z akademické, výzkumné, průmyslové a kulturní sféry, například s Masarykovou univerzitou, Ústavem fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, IBM nebo Národním divadlem Brno.

Jak se tam dostanu?

VIDA! science centrum Brno je dobře dostupné veřejnou dopravou i autem. Pokud jedete veřejnou dopravou, můžete využít následující možnosti:

 • Autobus: Zastávka Konečného náměstí (linka 44) nebo Mendlovo náměstí (linky
 • Autobus: Zastávka Konečného náměstí (linka 44) nebo Mendlovo náměstí (linky 32, 34, 36, 37, 44, 52, 53, 67, 68) je vzdálena asi 10 minut chůze od VIDA!.
 • Tramvaj: Zastávka Výstaviště – hlavní vchod (linky 1, 3, 11) je vzdálena asi 5 minut chůze od VIDA!.
 • Vlak: Z hlavního nádraží můžete jet tramvají číslo 1 nebo autobusem číslo 44 do zastávky Výstaviště – hlavní vchod nebo Konečného náměstí.

Pokud jedete autem, můžete se řídit těmito pokyny:

 • Z Prahy: Po dálnici D1 směr Brno, na konci dálnice pokračujte po silnici E461 směr Svitavy. Na křižovatce s ulicí Křížkovského odbočte doprava a pak znovu doprava na ulici Křídlovickou. Po asi 500 metrech uvidíte VIDA! na levé straně.
 • Z Ostravy: Po dálnici D1 směr Brno, na křižovatce s ulicí Hradecká odbočte doprava a pak znovu doprava na ulici Křídlovickou. Po asi 1 km uvidíte VIDA! na pravé straně.
 • Z Bratislavy: Po dálnici D2 směr Brno, na křižovatce s ulicí Hradecká odbočte doleva a pak znovu doleva na ulici Křídlovickou. Po asi 1 km uvidíte VIDA! na pravé straně.

VIDA! science centrum Brno je ideálním místem pro děti všech věkových kategorií. Děti si tu mohou hrát a učit se hrou, objevovat a experimentovat s různými jevy a principy z oblasti vědy a techniky. Pro děti jsou určeny následující atrakce:

 • Dětský koutek: Pro nejmenší návštěvníky do 6 let je vyhrazen speciální prostor, kde si mohou hrát s pískem, vodou, kostkami nebo hračkami. Dětský koutek je vybaven i přebalovacím pultem a kojeneckým koutkem.
 • Hřiště: Venku je k dispozici velké hřiště s prolézačkami, skluzavkami, houpačkami a dalšími atrakcemi pro děti. Hřiště je oplocené a má i stínící plachty pro ochranu před sluncem.
 • Dílny: VIDA! pořádá pravidelně různé dílny pro děti, kde si mohou vyrobit něco zajímavého nebo se naučit něco nového. Například si mohou vyrobit papírovou raketu, solární článek, DNA model nebo si zkusit programování.
 • Programy pro školy: VIDA! nabízí také speciální programy pro školní skupiny, které jsou přizpůsobeny věku a vzdělávacím cílům žáků. Programy zahrnují prohlídku exponátů s lektorem, představení s pokusy nebo dílnu. Programy jsou možné i v anglickém jazyce.

Co zajímavého je v okolí?

Pokud chcete prodloužit svůj výlet, můžete navštívit i některé z dalších zajímavých míst v okolí VIDA! science centra Brno. Například si můžete:

 • Podívat se na zámek Špilberk, který je dominantou brněnského panorama a sídlem Muzea města Brna. Zámek byl postaven v 13. století jako královská pevnost a později sloužil jako věznice pro politické a válečné zajatce. V zámku si můžete prohlédnout historické expozice, vězeňské kobky nebo vyhlídkovou věž.
 • Zajít do katedrály svatého Petra a Pavla, která je jedním z nejvýznamnějších sakrálních staveb v Brně. Katedrála byla založena v 11. století a postupně přestavována ve slohu románském, gotickém i barokním. Katedrála je známá také svými zvony, které bijí poledne už v 11 hodin.
 • Navštívit technické muzeum, které je nejstarším muzeem svého druhu v České republice. Technické muzeum prezentuje historii a současnost techniky a průmyslu v různých oblastech, jako je doprava, strojírenství, elektrotechnika, astronomie nebo fotografie. Muzeum má také venkovní expozici s historickými vlaky, letadly a automobily.
 • Zajet do Moravského krasu, který je jednou z nejkrásnějších a nejzajímavějších krasových oblastí v České republice. Moravský kras nabízí mnoho přírodních krás a zajímavostí, jako jsou propasti, jeskyně, podzemní řeky nebo skalní útvary. Mezi nejznámější místa patří Macocha, Punkva, Balcarka nebo Sloupsko-šošůvské jeskyně.

Zdroje: