• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Xaverovský háj

Xaverovský háj

Xaverovský háj je ideálním místem pro výlet do přírody, který nabízí nejen klid a relaxaci, ale i zajímavé poznání historie a přírodních krás. Tento les se nachází na východním okraji Prahy, mezi Dolními Počernicemi, Horními Počernicemi a Běchovicemi. Je součástí přírodního parku Klánovice-Čihadla, který je největším pražským přírodním parkem. Větší část lesa je od roku 1982 chráněna jako přírodní památka, protože zde rostou vzácné porosty dubů v mnoha přirozených typech.

Xaverovský háj má bohatou historii, která sahá až do středověku. Na území lesa se kdysi nacházely vesnice, které byly zničeny během třicetileté války. Les byl součástí velkostatku Dolní Počernice, který patřil různým šlechtickým rodům, jako byli Čejkové z Olbramovic, Colloredové, Swertsové, Ehrenfeldové, Dohalští, Enisové a Dercsenyiové. V 20. století se stal majetkem pražské obce a později státu. V 60. letech byla zalesněna i západní část háje.

V Xaverovském háji si můžete prohlédnout několik zajímavostí, jako je například osamocená hájovna se středověkou architekturou, která stojí ve středu lesa. U ní se také nachází památný dub letní s obvodem kmene 420 cm. Na severním okraji háje se rozkládají dva rybníky na Svépravickém potoce: Eliška a Barbora. Rybník Eliška slouží jako koupaliště a nabízí možnost osvěžení v horkých dnech. Rybník Barbora je oblíbeným místem rybářů. Podél severovýchodní hranice háje teče drobný Xaverovský potok, který se vlévá do Svépravického potoka.

Xaverovský háj je skvělým místem pro pěší i cyklistické výlety. Lesem prochází dvě cyklistické stezky a modrá a žlutá turistická značka. Po žluté značce se můžete do Xaverovského háje vydat z centra Dolních Počernic a od Počernického rybníka. U bývalé hájovny se tato stezka napojuje na modrou značku, která vede od nádraží v Běchovicích a dále pak pokračuje do Klánovického lesa. V Klánovickém lese si můžete prohlédnout další přírodní památky, jako je například Čihadelská stráň s bohatou květenou a faunou. Pokud máte rádi golf, můžete si zahrát na golfovém hřišti Černý Most, které leží na západní straně Xaverovského háje.

Xaverovský háj je snadno dostupný veřejnou dopravou i autem. Můžete jet autobusem číslo 224 z Černého Mostu nebo z Běchovic, nebo vlakem ze stanice Praha-Běchovice nebo Praha-Dolní Počernice. Pokud jedete autem, můžete zaparkovat u rybníka Eliška nebo u golfového hřiště.