• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Zámeček Belveder

Zámeček Belveder je klasicistní letohrádek, který se nachází v Lednicko-valtickém areálu, nedaleko Valtic. Je to ideální místo pro milovníky historie, architektury a přírody. Zámeček Belveder leží na Liščím vršku, asi 1,5 km severně od zámku Valtice, na levé straně při cestě do Lednice. Je zasazený do přírodního lesoparku, který byl součástí bažantnice knížecího rodu Lichtenštejnů. Zámeček je součástí Lednicko-valtického areálu, který je od roku 1996 zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Zámeček Belveder je osmiboká stavba s kupolovitou střechou a lucernou. Má dvě patra a čtyři vstupy. Na fasádě jsou umístěny reliéfy zvířat a rostlin. V interiéru se nachází hlavní oktagonální sál, který je vyzdoben iluzivní malbou ve stylu antických ruin. Na stropě je vyobrazena bohyně Diana s družinou lovců a zvěří. Na stěnách jsou umístěny vzácné hedvábné čínské tapety, které kníže Alois I. z Lichtenštejna získal z majetku popravené francouzské královny Marie Antoinetty. Z okna sálu se nabízí krásný výhled na okolní krajinu.

Zámeček Belveder byl dlouhou dobu uzavřen pro veřejnost a chátral. V roce 2018 začala jeho rekonstrukce, která byla dokončena v roce 2020. Od jara 2021 je zámeček poprvé zpřístupněn návštěvníkům. Můžete si prohlédnout jeho exteriér i interiér s bohatou výzdobou a historickým nábytkem. Prohlídka trvá asi 30 minut a je možná pouze s průvodcem. Prohlídka stojí 100 Kč pro dospělé, 50 Kč pro děti, studenty a seniory a 250 Kč pro rodinu. Prohlídka se koná každou hodinu od 9 do 17 hodin. Rezervace není nutná, ale doporučuje se.

Historie zámečku Belveder

Zámeček Belveder byl postaven v letech 1804-1806 z popudu vládnoucího knížete Aloise I. z Lichtenštejna (1759-1805). Jeho architektem byl Josef Hardmuth (1758-1816), který navrhl i lednický minaret a další stavby v Lednicko-valtickém areálu. Zámeček sloužil jako lovecký a reprezentační letohrádek, kde se konaly společenské akce a hostily se významné osobnosti. Mezi nimi byl například francouzský císař Napoleon Bonaparte, který zde přespal v roce 1809. Zámeček byl také místem, kde se scházeli členové tajného spolku Carbonari, který usiloval o osvobození Itálie od rakouské nadvlády. V roce 1894 zámeček vyhořel a byl obnoven. Po roce 1945 byl zkonfiskován státem a sloužil různým účelům, například jako školka, sklad nebo muzeum. V roce 1992 byl navrácen potomkům Lichtenštejnů, kteří jej pronajali Národnímu památkovému ústavu.

Jak se tam dostanete

Zámeček Belveder je dostupný autem, na kole nebo pěšky. Autem se můžete dostat po silnici číslo 422 z Valtic do Lednice. U odbočky na Bezručovu alej zaparkujete na parkovišti u hřbitova a pokračujete pěšky asi 500 metrů po lesní cestě. Na kole můžete jet po cyklostezce číslo 5020 z Valtic do Lednice a odbočit na Bezručovu alej. Pěšky můžete jít po stejné trase nebo po turistické značce modré barvy z Valtic do Lednice.

Zajímavosti v okolí zámečku Belveder

V okolí zámečku Belveder je mnoho dalších zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Mezi nimi jsou:

  • Zámek Valtice a zámecká zahrada – barokní komplex s bohatou historií, uměleckou sbírkou a vinným sklepem.
  • Valtické podzemí – rozsáhlý systém sklepů pod městem, kde se uchovávají vzácné vzorky vína a konají se degustace.
  • Kolonáda na Reistně – monumentální stavba na vrcholu kopce s výhledem na krajinu a Alpy.
  • Zámek Lednice – romantický zámek s anglickým parkem, minaretem, palmovým skleníkem a lodními vyhlídkami.
  • Faunapark ZOO Sedlec – malá zoologická zahrada s domácími i exotickými zvířaty.