• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Loket

Gotický hrad Loket byl založen ve 12.století, pravděpodobně králem Vladislavem II. Pevnost sloužila k ochraně obchodní stezky z Prahy do Německa. Jako tříletý chlapec zde byl vězněn budoucí císař Karel IV. Přesto na Loket nezanevřel a často v něm pobýval. Hrad Loket býval nazýván klíčem ke Království českému. Ve středověku se říkalo, že kdo dobude Loket, dobude celé Česko. Po třicetileté válce však začal úpadek hradu. Na začátku 19.století byl zchátralý hrad přestavěn na věznici.

Při prohlídce lze spatřit gotické zdivo z dob Václava IV či románské hradby. Ve vězeňských kobkách je expozice útrpného práva. Figuríny v životní velikosti zde předvádí několik způsobů mučení. Zajímavá je i výstava porcelánu z produkce okolních továrny, které už bohužel povětšinou neexistují.

Na Lokti je vystaven meteorit, který byl nalezen okolo roku 1400 a je tak jedním z nejstarších meteoritů na světě. Pověstvšak praví, že je to zakletý markrabě Vohburgský, který proslul svou necitelností a přísností. Podle jiné pověsti se ve věři hradu ukrývá drak Šarkan. Má to ale být velký dobrák, ke kterému si hospodyně chodily pro oheň na podpal v kamnech. Hrad často navštívil J.W.Goethe. Ve společnosti své mladé lásky Ulriky zde oslavil své 74.narozeniny.

Odkazy:
Stránky hradu Loket
Loket na Wikipedii