• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

zámek Zbiroh

Zámek Zbiroh

Zámek Zbiroh se nachází v malebné krajině křivoklátských lesů v bezprostřední blízkosti Brd, pouhých 20 minut od Prahy.

Zámek Zbiroh je nejstarší šlechtický hrad v Čechách, v církevních kronikách je zmiňován již od konce 12. století. Původní hrad byl v průběhu staletí přestavěn do současné podoby novorenesančního zámku. Mezi jeho vlastníky patřili například král Přemysl Otakar II. nebo císařové Karel IV., Zikmund a Rudolf II., proto se mu přezdívá také Zámek tří císařů.

Zámek Zbiroh je obklopený 60 hektarovým anglickým parkem. Na zámku najdete velké množstvím salonků a sálů, gotickou hradní kapli nebo zámecké vinné sklepy. V zámku se nachází středověká krčma U Rudolfovy kratochvíle s dobovou atmosférou, interiérem a nabídkou originálních specialit.

Ve východním křídle zámku bydlel v letech 1912 až 1928 se svou rodinou malíř Alfons Mucha. Zde ve velkém sálu zámku namaloval slavný obrazový cyklus Slovanská epopej, který byl v letech 1962–2011 vystaven na zámku v Moravském Krumlově. Dnes je součástí zámeckých salonků a sálů velký novorenesanční sál Alfonse Muchy, v němž je umístěn originál opony od tohoto světoznámého malíře.

Na zámku Zbiroh se nachází 163 metrů hluboká studna, která je nejhlubší zámeckou studnou v Evropě. Studna se ve vertikálním směru stáčí do šroubovice, což je způsobeno náročným hloubením do mimořádně tvrdé buližníkové skály.

Webové stránky zámku Zbiroh