• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

zámek Zruč nad Sázavou

Zámek Zruč nad Sázavou

Zruč nad Sázavou je hrad přestavěný na zámek ve stejnojmenném městě v okrese Kutná Hora. Hrad byl založen v první polovině čtrnáctého století. V polovině šestnáctého století proběhla přestavba v renesančním slohu a na konci devatenáctého století byl upraven novogoticky.

Historie zručského panství sahá pravděpodobně až do počátku vrcholného středověku. První dochovaná písemná zmínka pochází ale až z roku 1328. Současná podoba zámku je završením mnohasetletého vývoje této stavby. Od středověkého hradu, přes pevnost, renesanční zámek, barokní či klasicistní panství, sídlo národního výboru a dalších institucí až do dnešní podoby.

Hrad byl založen na okraji strmé skály nad pravým břehem řeky Sázavy. Tento sráz chránil hrad na jižní straně. Ostatními třemi stranami splýval s okolní krajinou. Proto byl z těchto tří stran uměle vytvořen příkop. Prvním majitelem a zároveň stavitelem hradu byl Heřman ze Zruče.

V současné době je zámek sídlem radnice, zámecké galerie a jižní křídlo je zpřístupněno turistům ve dvou prohlídkových okruzích. V hradním příkopu je vybudována zábavně naučná stezka rytíře Miloty z Kolowrat a v části letní kino. V bývalé sýpce je interaktivní expozice Příběh řeky Sázavy a ve Zručském dvoře (bývalé hospodářské stavení Schebků) byla otevřena expozice Vodácké muzeum. Středověká Kolowratská věž v těsné blízkosti zámku je upravena na vyhlídkovou s interaktivními prvky pro děti v každém patře.

Stránky zámku Zruč nad Sázavou