• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

hrad Sovinec

Hrad Sovinec

Hrad Sovinec je hrad ve stejnojmenné obci v krajině Nízkého Jeseníku asi 14 km jižně od Rýmařova ve směru na Uničov.

Hrad Sovinec je nejrozsáhlejším hradním komplexem v okrese Bruntál. Leží na skalnatém výběžku v horském údolí Nízkého Jeseníku. Hrad založili těsně před rokem 1332 příslušníci rodu, který se od roku 1348 nazýval po hradu „páni ze Sovince“.

Za husitských válek se Sovinec stal významnou husitskou pevností.  Od 1. poloviny 17. století pak byl Sovinec hlavní pevností Řádu německých rytířů na panstvích Bruntál a Sovinec. Za vlády Řádu německých rytířů byl hrad poznamenán třicetiletou válkou a v roce 1626 hrad opatřený pouze malou posádkou padl do rukou dánských Mansfeldových vojsk. Řádový místodržitel Jiří Vilém z Elkershausenu padl do zajetí a hrad i okolí byly vypleněny.

Za okupace byl hrad zkonfiskován nacisty a z hradu se stalo vězení pod správou speciální jednotky SS. V prvních dnech po osvobození roku 1945 hrad z blíže nezjištěných příčin vyhořel. V místě se vypráví, že byl hrad zapálen oslavující sovětskou armádou. Hrad ovšem mohl v té době zapálit kdokoliv, třeba i ustupující němečtí vojáci.

Hrad Sovinec byl v roce 1945 zestátněn a v roce 1965 převeden do správy bruntálského muzea. V rekonstruovaných prostorách hradu (Jižní palác, purkrabství, konírny, tzv. Remter, budovy bran) jsou instalovány expozice týkající se historie objektu, hlavní věž hradu poskytuje výhled do překrásné krajiny sovineckého přírodního parku.

Slohovou čistotou a dokonalostí provedení náleží Sovinec k nejcennějším empírovým stavbám na Moravě. Hrad si zahrál ve známém filmu Bathory.