• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Roudnický zámek

Roudnice nad Labem je hrad přestavěný na zámek ve stejnojmenném městě vlastněný českým šlechtickým rodem Lobkoviců.

Jedno z nejstarších českých měst Roudnice nad Labem, ležící na levém břehu řeky Labe, získalo svůj název podle vyvěrajícího rudného pramene – původně se město jmenovalo Rúdník nebo Rúdnica. Zámek Roudnice se nachází vysoko nad řekou Labe v centru města. Roudnické panství bylo historickým knížecím a vévodským sídlem rodiny Lobkowiczů. Barokní sídlo o 250 místnostech dokumentuje dějiny rodu v průběhu čtyř století – od svatby Zdeňka Popela z Lobkowicz (1568-1628) s Polyxenou z Pernštejna (1566-1642) v roce 1603 přes období konfiskací nacisty a komunisty ve 20. století do současnosti. Vedle hlavní zámecké budovy jsou součástí zámeckého areálu i klášter, kostel, hospodářské a administrativní budovy a jízdárna.

Románské základy původního hradu pochází z 12. století, který byl postaven za účelem ostrahy labské vodní cesty.

V jízdárně zámku sídlí galerie moderního umění. v Roudnici nad Labem, která byla postavena v poslední čtvrtině 17. století italským architektem Antoniem Portou. Vstup do galerie je osazen portálem z bývalého Portova domu, který stával na náměstí. Dominuje mu jeho znak – probodnuté srdce a tři květy. Za tahák galerie lze označit soubor šedesáti obrazů Antonína Slavíčka, který byl součástí daru mecenáše Augusta Švagrovského z počátku 20. století. Sbírka výtvarného umění obsahuje více než 3.000 uměleckých děl od konce 19. století do současnosti.

Zámek Roudnice nabízí i možnost uspořádat ochutnávku vín z Lobkowiczkého zámeckého vinařství Roudnice nad Labem. Ochutnávková místnost se nachází v prostorech románského hradu ze 12. století.

Odkazy:
Stránky rodu Lobkowiczů
Roudnický zámek na Wikipedii
Stránky města Roudnice nad Labem
Stránky galerie moderního umění