• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Kolonáda na Reistně

Kolonáda na Reistně je romantická klasicistní stavba, která se nachází na vrchu Homole ve výšce 280 m n. m., asi 1,6 km jihozápadně od centra Valtic, v těsné blízkosti hranice s Rakouskem. Je součástí Lednicko-valtického areálu, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Kolonáda byla postavena v letech 1817–1823 jako památník na zesnulé předky knížete Jana I. z Lichtenštejna. Jejím architektem byl Josef Hardtmuth a stavitelem Josef Kornhäusel. Předlohou byl gloriet ve vídeňském Schönbrunnu.

Kolonáda je tvořena 24 sloupy s korintskými hlavicemi, které nesou vyvýšenou atiku s tvarovým vítězným obloukem. Na střeše kolonády je vyhlídková plošina, která nabízí nádherný výhled na okolní krajinu. Z ochozu jde vidět na vinohrady obklopené Valtice, lednický park, Malé Karpaty a siluetu Mikulova a také rakouský Schattenberg. Na fasádě kolonády jsou umístěny sochy z antické mytologie, které představují ctnosti a vlastnosti bývalých vládců. Autorem soch byl Josef Klieber.

Kolonáda je veřejnosti přístupná od května do září. Vstupné je 40 Kč. Časová náročnost prohlídky je asi jedna hodina. Kolonáda se nachází na naučné stezce Valticko-Reistna, která začíná u zámku Valtice a končí u kostela svatého Huberta v Břeclavi-Poštorné. Stezka má délku 12 km a prochází přes několik zajímavých míst, jako jsou například Apollónův chrám, Dianin chrám, Rendez-vous nebo Trojský most. Stezka je vhodná pro pěší i cyklisty.

Pokud hledáte další tipy na výlet v okolí kolonády, můžete navštívit například tyto památky a atrakce:

  • Zámek Valtice – barokní zámek s bohatou historií a uměleckou sbírkou, sídlo Národního vinařského centra a Vinařského muzea.
  • Zámek Lednice – romantický zámek s rozsáhlým parkem, skleníkem a minaretom, jedna z nejnavštěvovanějších památek v Česku.
  • Mikulov – historické město s dominantou hradu Mikulov, známé svou vinařskou tradicí a kulturním životem.
  • Pálava – chráněná krajinná oblast s typickou vápencovou krajinou, bohatou flórou a faunou a množstvím archeologických nalezišť.
  • Aqualand Moravia – největší aquapark v Česku s více než 20 tobogány, bazény, saunami a wellness zónou.

Kolonáda na Rajstně na Wikipedii