• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Lázně Luhačovice

Pokud hledáte místo, kde si můžete odpočinout, zregenerovat tělo i duši a poznat krásy moravské přírody a kultury, pak jsou Lázně Luhačovice ideální volbou. Lázně Luhačovice jsou čtvrté největší lázně v České republice a největší na Moravě. Léčí se zde především lidé s nemocemi dýchacího ústrojí, trávení a obezitou. Lázně vděčí za svůj věhlas především minerálním pramenům, které vyvěrají v údolí řeky Šťávnice v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty.

Lázně Luhačovice mají bohatou historii, která sahá až do 17. století, kdy je založil hrabě Ondřej Serényi. Od té doby prošly mnoha změnami a rozvojem, který ovlivnili různí majitelé, lékaři, architekti i návštěvníci. Významnou osobností byl slovenský architekt Dušan Jurkovič, který vtiskl lázním osobitý ráz hrázděné architektury inspirované valašskou lidovou tvorbou. Jeho dílo reprezentují stavby jako Jurkovičův dům, Vodoléčebný ústav, Jestřábí, Chaloupka nebo Valaška. Dalšími zajímavými stavbami jsou například Velká kolonáda s prameny Amandky a Vincentky, Bruselská fontána, kostel sv. Rodiny nebo luhačovický zámek s kaplí.

Lázně Luhačovice nabízejí svým návštěvníkům mnoho možností, jak strávit volný čas. Přímo ve městě je mnoho historických a kulturních památek a pamětihodností, které si můžete prohlédnout během procházky po lázeňském parku nebo po místních stezkách. Můžete také navštívit muzeum Luhačovic, kde se dozvíte více o historii a současnosti lázní, nebo muzeum Leoše Janáčka, který byl častým hostem lázní a zde také složil některé ze svých děl. Pokud máte rádi sport a aktivní odpočinek, můžete využít tenisové kurty, minigolf, bowling, plovárnu nebo sportovní centrum Radostova. Luhačovická přehrada je zase vyhlášeným místem pro letní rekreaci, rybaření i vodní sporty. Pestrá je také nabídka pěších i cyklistických tras v okolní krajině.

Pokud máte chuť na delší výlet, tak v relativně malé vzdálenosti od Luhačovic je mnoho atraktivních míst, kam směřovat vaši pozornost. Můžete navštívit například:

  • Zlín – město známé jako baťovské, kde si můžete prohlédnout funkcionalistickou architekturu 20. století, ZOO Lešná s botanickou zahradou nebo zámek Zlín s expozicemi o historii obuvnictví a regionu.
  • Kroměříž – město nazývané Hanáckým Athénami, kde se nachází nádherný zámek s rozsáhlými zahradami, které jsou zapsány na seznamu UNESCO. Zde také působil hudební skladatel a varhaník Jan Křtitel Kuchař, který je pohřben v katedrále sv. Mořice.
  • Vizovice – město slivovice a cukrovinek, kde si můžete ochutnat místní speciality, navštívit zámek Vizovice s expozicemi o historii města a regionu nebo muzeum Jelínek, kde se dozvíte více o výrobě a historii slivovice.
  • Hrad Buchlov – hrad na jednom z nejvyšších kopců Chřibů, který byl založen ve 13. století a postupně přestavován v různých slozích. Hrad je obklopen lesy a nabízí nádherné výhledy do okolí. Pod hradem se nachází barokní zámek Buchlovice s francouzskou a anglickou zahradou.

Jak se do Luhačovic dostanete?

Pokud cestujete autem, můžete využít dálnici D1 ze směru Praha nebo Bratislava a odbočit na silnici E50 směr Uherské Hradiště a Uherský Brod. Z Uherského Brodu pokračujte po silnici 490 a 492 do Luhačovic. Pokud cestujete ze směru Ostrava nebo Český Těšín, můžete jet po silnici E462 směr Nový Jičín, Valašské Meziříčí a Vsetín. Z Vsetína pokračujte po silnici 69 směr Vizovice a Zlín a za Vizovicemi odbočte na silnici 492 směr Luhačovice.

Pokud cestujete vlakem nebo autobusem, můžete využít spoje z Prahy, Brna, Ostravy nebo Bratislavy do Uherského Brodu nebo Zlína. Z těchto měst jezdí pravidelné autobusové linky do Luhačovic. Pokud přijedete na autobusové nebo vlakové nádraží v Luhačovicích, můžete využít kyvadlovou lázeňskou dopravu, která vás za poplatek odveze do vašeho hotelu nebo penzionu.

Lázně Luhačovice jsou ideálním místem pro všechny, kteří hledají relaxaci, léčení i poznání. Nabízejí bohatý program pro tělo i duši, pro jednotlivce i rodiny s dětmi. Lázně Luhačovice jsou také skvělým výchozím bodem pro objevování krás moravského kraje, který má co nabídnout každému návštěvníkovi.