• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Výlet do Kolína

Město Kolín se nachází ve středních Čechách, asi 60 km východně od Prahy. Jedná se o historické město s bohatou historií a mnoha zajímavými památkami.

Jedním z nejvýznamnějších památek v Kolíně je gotický kostel svatého Bartoloměje. Tento kostel pochází z 13. století a je postaven z kamene a cihel. Kostel je velmi působivý a nabízí krásné pohledy z různých úhlů. Kostel je také proslulý svými varhanami, které patří k nejlepším v České republice.

Další zajímavou památkou v Kolíně je Středověké opevnění, které se nachází v centru města. Opevnění se skládá z mohutných zdí a bran, které dříve sloužily k ochraně města před útoky nepřátel. Dnes je opevnění zachováno v dobrém stavu a nabízí návštěvníkům pohled do minulosti.

Jedním z největších pokladů města je místní muzeum. Toto muzeum nabízí velké množství historických artefaktů a exponátů, včetně archeologických nálezů, starých fotografií a předmětů spojených s historií města. Muzeum také nabízí různé programy pro děti i dospělé, jako jsou například workshopy, prohlídky a tematické výstavy.

Jednou z nejzajímavějších budov v Kolíně je radnice. Tato budova se nachází na náměstí a byla postavena v renesančním stylu v 16. století. Radnice je nádhernou stavbou s mnoha zdobnými prvky, jako jsou například věžičky, koule a reliéfy. V radnici se dnes nachází městská kancelář a je otevřena pro veřejnost.

Jednou z nejvýznamnějších akcí v Kolíně je Kolínský pivní festival. Tato akce se koná každý rok v srpnu a přináší do města velké množství lidí, kteří si mohou vychutnat mnoho různých druhů piva, tradiční jídla a zábavu. Pivní festival je ideálním místem pro všechny, kteří si chtějí užít dobré pivo a příjemnou atmosféru.

TOP 5 míst k vidění v Kolíně

  1. Kostel svatého Bartoloměje – Tento gotický kostel je jednou z nejvýznamnějších památek v Kolíně. Byl postaven v 13. století z kamene a cihel a nabízí působivé pohledy z různých úhlů. Kostel je také proslulý svými varhanami, které patří k nejlepším v České republice.
  2. Středověké opevnění – Toto opevnění se nachází v centru města a je tvořeno mohutnými zdmi a branami, které sloužily k ochraně města před útoky nepřátel. Dnes je opevnění zachováno v dobrém stavu a nabízí pohled do minulosti.
  3. Radnice – Tato renesanční budova se nachází na náměstí v Kolíně. Je to nádherná stavba s mnoha zdobnými prvky, jako jsou například věžičky, koule a reliéfy. V radnici se dnes nachází městská kancelář a je otevřena pro veřejnost.
  4. Městské muzeum – Muzeum se nachází v historickém domě v centru města a nabízí velké množství historických artefaktů a exponátů, včetně archeologických nálezů, starých fotografií a předmětů spojených s historií města. Muzeum také nabízí různé programy pro děti i dospělé, jako jsou například workshopy, prohlídky a tematické výstavy.
  5. Kostel svatého Jakuba – Tento kostel se nachází na okraji města a byl postaven v gotickém stylu v 15. století. Je to nádherná stavba s bohatou výzdobou a nabízí pohled na mnoho zajímavých detailů. Kostel svatého Jakuba je oblíbeným místem pro turisty i místní obyvatele.

Kolínské restaurace

V Kolíně najdete řadu restaurací, které nabízejí různé kuchyně a speciality. Níže uvádíme tři oblíbené restaurace:

  1. Restaurace U Zlatého orla – tato restaurace se nachází v historickém centru Kolína v budově bývalého hotelu U Zlatého orla. Nabízí tradiční českou kuchyni, steaky, ryby a další lahůdky. Interiér je moderně a příjemně zařízený, v letních měsících je možné posedět i na venkovní terase.
  2. Pivnice U kata – tato hospoda se nachází nedaleko historického centra Kolína a nabízí mnoho druhů čepovaných piv a tradiční českou kuchyni. Kromě piva si zde můžete objednat i místní speciality, jako jsou štramberské uši, smažený sýr a další pochoutky. Interiér je v rustikálním stylu s dřevěnými stoly a lavicemi.
  3. Restaurace Kaskáda – tato moderní restaurace se nachází v nově postaveném nákupním centru v Kolíně. Nabízí široký výběr jídel z mezinárodní kuchyně, jako jsou třeba sushi, steak, pizza nebo těstoviny. V restauraci je k dispozici i dětský koutek, kde si děti mohou hrát a rodiče si tak mohou užít večeři v klidu.

Kolínské pověsti

Pověst o Kryštofu a havranu

Pověst vypráví o Kryštofu, který byl sluhou knížete Vladislava II. Kryštof měl krásného bílého koně, kterého si velmi vážil. Jednoho dne se mu ale stalo, že ho přepadl havran a ukradl mu kořen. Kryštof se rozzlobil a chtěl havrana chytit, ale ten se mu pokaždé vyklouzl. Nakonec Kryštof havrana chytil a chtěl ho potrestat. Havran se ale proměnil v ďábla a řekl mu, že ho potrestá za to, že nebyl laskavý k ptákům. Od té doby měl Kryštof špatné sny a musel se často modlit, aby se mu vrátil klid a dobré sny.

Pověst o Ješkovi

Další pověst vypráví o Ješkovi, který byl místním zbojníkem. Žil v okolí Kolína a okrádal bohaté lidi. Lidé se ho báli a nechtěli s ním mít nic společného. Jednoho dne se ale Ješkovi zjevila Panna Maria a řekla mu, aby přestal krást a začal pomáhat chudým. Ješek se poslechl a od té doby se stal dobrým člověkem. Lidé ho začali respektovat a brali ho za svého ochránce. Po jeho smrti ho dokonce lidé uctívali jako svatého a dodnes se ho zde někteří lidé uctívají.