• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

královská-obora-Stromovka

Královská obora Stromovka

Královská obora Stromovka je největší a nejstarší park v hlavním městě, který nabízí nádhernou přírodu, historické památky, kulturní a sportovní aktivity a zábavu pro celou rodinu. Královská obora Stromovka se rozkládá na ploše 91 hektarů v Praze 7 – Bubenči. Leží v nivě Vltavy jižně od Císařského ostrova, od něhož ji odděluje průplav. Park je ohraničen ulicemi Veletržní, U Výstaviště, Za elektrárnou, Podbabskou a Nad Královskou oborou. Na severu sousedí s Trojskou kotlinou, kde se nachází ZOO Praha, Botanická zahrada a Trojský zámek.

Královská obora Stromovka je park s bohatou historií, která sahá do 13. století. Byla založena jako lovecká obora krále Přemysla Otakara II. a později sloužila jako místo odpočinku a zábavy pro další panovníky i šlechtu. V parku se nachází několik historických památek, jako je Místodržitelský letohrádek, který nechal postavit král Vladislav Jagellonský v roce 1495 jako lovecký zámeček. Později byl letohrádek renesančně přestavěn Rudolfem II. a barokně upraven Marií Terezií. Dnes slouží jako galerie moderního umění.

Centrálním prostorem Královské obory je promenádní prostranství před Šlechtovou restaurací – tzv. parter s květinovými záhony a část krajinářského parku vymezená hrázemi bývalého Rudolfova rybníka. Pro tuto část je typická soustava rybníčků, dodnes napájených Rudolfovou štolou z řeky Vltavy, dubový pahorek (bývalý ostrov) a celá řada domácích i cizokrajných dřevin. Na hrázích bývalého rybníka jsou zachovány oboustranné aleje navazující na hlavní cestní tahy procházející Královskou oborou.

Šlechtova restaurace byla postavena v roce 1689 jako letní sídlo hraběte Šporka. Restaurace byla v 19. století oblíbeným místem společenského života Prahy a hostila například Bedřicha Smetanu nebo Antonína Dvořáka.

V parku se také nachází Planetárium Praha, které bylo otevřeno v roce 1960 jako jedno z prvních planetárií v Evropě. Planetárium nabízí zajímavé projekce hvězdné oblohy, astronomické přednášky a výstavy.

Královská obora Stromovka je parkem s nádhernou přírodou, která je udržována ve stylu anglického parku. Park je tvořen soustavou travnatých a zalesněných ploch, které mají jak parkovou tak lesní podobu. V parku se vyskytuje velké množství exotických dřevin, jako jsou cedry, sekvoje, platan javorolistý nebo ginkgo dvoulaločné. V parku se také nachází soustava rybníčků, které jsou napájeny Rudolfovou štolou z Vltavy. Rybníčky jsou domovem pro různé druhy ryb, ptáků a obojživelníků. V parku se také nachází dubový pahorek, který byl původně ostrovem v Rudolfově rybníku. Na pahorku rostou staleté duby a je zde umístěna pamětní deska Bedřicha Smetany, který zde často pobýval.

Královská obora Stromovka je parkem s mnoha možnostmi pro sportovní a kulturní aktivity a zábavu pro celou rodinu. V parku se nachází několik dětských hřišť, pétanqueové dráhy, pingpongové stoly, cvičební stroje, skatepark, lanové centrum nebo minigolf.

Na okraji Stromovky se nachází Výstaviště Praha Holešovice, které bylo postaveno v roce 1891 jako místo pro Jubilejní zemskou výstavu. Výstaviště nabízí různé výstavní prostory, jako je Průmyslový palác, Křižíkova fontána nebo Lapidárium. Výstaviště hostí různé veletrhy, festivaly, koncerty nebo jarmarky.

Vedle parku a Výstaviště se nachází Lunapark Praha, který je nejstarším a největším lunaparkem v České republice. Lunapark nabízí různé atrakce pro děti i dospělé, jako jsou horská dráha, kolotoč, autodrom nebo vláček .

Jak se dostanete do Královské obory Stromovky?

Královská obora Stromovka je dobře dostupná veřejnou dopravou i autem. Nejbližší tramvajové zastávky jsou Veletržní palác a Výstaviště Holešovice. Do parku se dá dostat také z Tropji, kam jezdí autobusová linka číslo 112, která spojuje Nádraží Holešovice s ZOO Praha. Park je také dostupný metrem linky C, nejbližší stanice je Nádraží Holešovice. Pokud cestujete autem, můžete zaparkovat na placených parkovištích u Veletržního paláce nebo u Výstaviště Holešovice.

Park je veřejně přístupný celoročně. Vjezd do parku a pořádání akcí v parku je možné pouze na základě povolení OCP MHMP.

Nejužívanější vstupy do parku, spojení MHD:

Bezbariérové vstupy do parku: hlavní vstup do parku z ulice U Výstaviště (zastávka Výstaviště, tram č. 17, tram č. 12 a 24 navazující na trasu metra C, z ulice Nad Královskou oborou, z náměstí Pod Kaštany, z ulice Gotthardská (bus č. 131, zastávka Sibiřské náměstí), z ulice Za Císařským mlýnem, z Císařského ostrova, z ulice Za Elektrárnou, z ulice Ovenecká. 

Vstupy do parku se schody: z ulice Kamenické

Alternativně: parníkem se společnostmi provozujícími pražskou lodní dopravu (zast. ZOO Praha)

Co zajímavého je v okolí Královské obory Stromovky?

V okolí Královské obory Stromovky se nachází mnoho dalších zajímavých míst, které stojí za návštěvu.

  • ZOO Praha: Jedna z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších zoologických zahrad v Evropě. Nabízí více než 5000 zvířat z celého světa, včetně vzácných druhů jako jsou gorily horské, sloni africké nebo tygři indičtí. ZOO Praha se také pyšní unikátním pavilonem indonéských ostrovů s tropickou flórou a faunou.
  • Botanická zahrada: Jedna z největších a nejpestřejších botanických zahrad v České republice. Nabízí více než 20 000 rostlin z celého světa, včetně orchidejí, kaktusů, sukulentů nebo bonsajů. Botanická zahrada se také pyšní unikátním skleníkem Fata Morgana s tropickou flórou a faunou .
  • Trojský zámek: Jedna z nejkrásnějších a nejhodnotnějších barokních staveb v Praze. Byl postaven v letech 1679 až 1691 jako letní sídlo hraběte Šternberka. Zámek je obklopen nádhernou francouzskou zahradou s fontánami, sochami a oranžerií. Zámek je dnes sídlem Národního památkového ústavu a nabízí prohlídky interiérů i exteriérů .
  • Národní technické muzeum: Jedno z největších a nejstarších technických muzeí v České republice. Bylo založeno v roce 1908 a sídlí v impozantní funkcionalistické budově z roku 1941. Muzeum nabízí více než 50 expozic, které představují historii a současnost techniky, vědy a průmyslu. Mezi nejzajímavější patří například expozice dopravy, architektury, astronomie, tiskařství nebo hornictví .
  • Veletržní palác: Jedna z nejvýznamnějších staveb moderní architektury v Praze. Byl postaven v letech 1925 až 1928 jako multifunkční objekt pro veletrhy, kongresy a kulturní akce. Palác je dnes sídlem Národní galerie v Praze a nabízí nejrozsáhlejší sbírku moderního umění v České republice. Mezi nejcennější díla patří například obrazy Františka Kupky, Vasilije Kandinského, Pabla Picassa nebo Andyho Warhola .