• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

zámek Boskovice

Zámek Boskovice

Zámek Boskovice byl vystavěn v empírovém stylu během let 1819-1826 na místě bývalého dominikánského kláštera a patří k nejkrásnějším empírovým stavbám v celé České republice. Součástí zámeckého komplexu je také jízdárna, skleník a rozlehlý park. 

Na místě dnešního boskovického zámku stával původně dominikánský klášter, který po svém zrušení krátce sloužil jako manufaktura na výrobu barviv. Přestavba klášterních budov na zámek byla realizovaná v letech 1819-1826 za Františka Xavera z Ditrichsteina.  V roce 1856 se zámek dostal do držení hraběcího rodu Mensdorff-Pouilly, který vlastnil až do roku 1950 a kterému byl opět v roce 1991 navrácen.

Zámek je samostatně stojící čtyřkřídlá dvoupatrová budova se čtvercovým vnitřním nádvořím se zaslepenými arkádami v přízemí. V 1. patře zámku jsou umístěny reprezentační prostory. Největší místností zámku je velký sál, zasahující přes dvě podlaží, s původní šachovnicovou podlahou z r. 1830. Stěny místností jsou zdobeny iluzivní výmalbou a štukovým dekorem. V salónu bitev visí na stěnách rozměrné výjevy z protitureckých válek malované na buvolích kůžích.

Barokní knihovna zámku je vybavena nábytkem z poloviny 17. století. Nachází se v ní více než 11 000 svazků a vzácný měděný glóbus hvězdné oblohy za 17. století.

Na východní straně zámeckého parku byla v roce 1870 vybudována jízdárna v novogotickém romanticky historizujícím stylu. V horní části objektu byly původně umístěny stáje a v dolní snížené části vlastní jízdárna. Obě části jsou architektonicky sjednoceny kamenným cimbuřím a lomenými okny.

Oficiální stránky Boskovického zámku