• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Apollonův chrám

Apollonův chrám

Appolonův chrám se nachází v okrese Břeclav v Jihomoravském kraji v krajinné památkové zóně poblíž česko-rakouské státní hranice. Monumentální klasicistní stavba z počátku 19. století je od r. 1958 chráněnou kulturní památkou. Chrám se nachází na návrší (220 m n. m.) na břehu Mlýnského rybníka, nedaleko silnice spojující města Lednice a Břeclav.

Appolonův chrám je vystavěn v té době oblíbeném empírovém stylu, který je příznačný i pro některé další stavby v Lednicko-valtickém areálu. Autorem původního návrhu byl dvorní lichtenštejnský stavitel Josef Kornhäusel, stavbu dokončil jeho nástupce J.F.Engel. Jako vzor pro stavbu chrámu byla použita slavná vila herečky Guimardové v Paříži, která je typickou ukázkou francouzské revoluční architektury.

Nejvýraznějším prvkem přední strany chrámu je osm dórských sloupů, za nimiž je reliéfní vlys – mytologický výjev boha Apollóna na slunečním voze. V horní části chrámu jsou sochy z Chrámu Múz. Vrcholek chrámu je tvořen terasou s klasicistickým zábradlím, na kterou se vystupuje po točitém dřevěném schodišti. Zadní část budovy je tvořena bytem, jenž kdysi sloužil jako přístřeší stráže.

Webové stránky Apollonova chrámu