• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

zámek Opočno

Zámek Opočno

Zámek Opočno je renesanční stavba nacházející se v katastru obce Opočno v podhůří Orlických hor v okrese Rychnov nad Kněžnou, asi 30 km od Hradce Králové.

První zmínka o Opočně je uvedena v Kosmově kronice k roku 1068 v souvislosti s líčením událostí na Dobeníně. Dalším záznamem potvrzujícím existenci Opočna je Vyšehradská listina vydaná knížetem Soběslavem I. v roce 1130, v níž kníže Soběslav daroval plat z Opočna Vyšehradské kapitule. Nedoloženými prvními majiteli hradiště Opočen byli před rokem 995 Slavníkovci. Po tomto roce až do polovina 12. století byl knížecí rod Přemyslovců.

Zámek vznikl přestavbou původně gotického hradu v 16. století. Mezi nejvýznamnější majitele patřily rody Trčků z Lípy a Colloredo-Mansfeldové.

Hlavní budova zámku Opočno se skládá ze tří podlaží arkádových lodžií a ty jsou otevřené do nádvoří ve tvaru obdélníku. Zámek Opočno vás ohromí až neskutečně bohatou vybaveností historických interiérů. Josef II. Colloredo-Mansfeld tady shromažďoval africké a americké předměty, evropské a asijské zbraně či trofeje. Nechybí spousta obrazů a knihovna s přibližně 12 000 svazky.

Kolem zámku Opočno se rozprostírá anglický park, kde nechybí vodopády a stavby v romantickém duchu jako koupadlo, čínský pavilon, mostky, uměle vyrobené orlí hnízdo a další menší stavby. Již v roce 1740 nepostrádala zahrada a skleníky desítky až stovky kusů broskvoní, meruněk, višní, ananasů a citrusů. Park je v současnosti zaplněný stromy, kde nechybí buky, jasany, javory, cypřišky, duby. Roste zde i řada bylin a exotických dřevin. Na park navazuje obora, kde se chovají daňci a mufloni.

https://www.zamek-opocno.cz/cs