• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

zámek-Vrchlabí

Zámek Vrchlabí

Pokud hledáte zajímavý a pohodový výlet do přírody i kultury, může být zámek Vrchlabí tou pravou volbou. Tento renesanční skvost se nachází v Krkonoších, v okrese Trutnov, a nabízí návštěvníkům nejen krásnou architekturu, ale i rozlehlý zámecký park s cizokrajnými dřevinami a jezírky. Zámek je také sídlem městského úřadu a Správy Krkonošského národního parku, takže se zde můžete dozvědět spoustu zajímavostí o tomto jedinečném horském regionu.

Historie zámku Vrchlabí

Zámek Vrchlabí má dlouhou a bohatou historii, která sahá až do 14. století. Na místě, kde dnes stojí zámek, bývala původně gotická vodní tvrz vrchlabských zemanů. Vrchlabské panství získal koupí od Jana Tetaura z Tetova roku 1533 korutanský důlní odborník a královský rada Kryštof z Gendorfu za 1750 kop českých grošů. V těsné blízkosti tvrze zahájil práce na stavbě nového sídla v renesančním slohu podle sasko-slezského vzoru. Hlavní stavební práce proběhly v letech 1546-1548 a zámek byl pravděpodobně dostaven ještě za Kryštofova života. Po jeho dokončení sloužila stará tvrz jen k hospodářským účelům. Zámek patří k nejranějším světským renesančním stavbám v Čechách. V té době kolem zámku zůstal stále ještě zachován dvanáct metrů široký vodní příkop s třemi padacími mosty. Budova zámku byla třípatrová obdélníkového půdorysu se čtyřmi nárožním osmihrannými věžemi. Mezi budovami nebyl dvůr, ale uprostřed byla vestavěna velká síň s klenbou a lunetami.

Za dalších více než 400 let od svého postavení prošel zámek mnohými stavebními změnami a úpravami, měnili se jeho majitelé. Po požáru roku 1575 byl provizorně opraven a současnou podobu získal po renesanční přestavbě v letech 1605 – 1614, kdy se o ni postaral Vilém Miřkovský ze Stropčic. Další přestavba zámku proběhla za Černínů v roce 1820, kdy bylo upraveno i okolí a došlo k likvidaci zbytků opevnění (zámek byl původně obklopen vodním příkopem se třemi padacími mosty a v roce 1820 byl příkop zasypán). Během první světové války Černínové zámek prodali a od té doby slouží jako administrativní budova. Na všech čtyřech nárožích zámku jsou nápadné osmiboké věže s cibulovými báněmi.

Co vidět na zámku Vrchlabí

Zámek Vrchlabí je bohužel nepřístupný veřejnosti, v současné době ho využívá městský úřad. Pro návštěvníky je volný přístup pouze do vstupní haly, kde je možno vedle intarziemi zdobených dveří spatřit obrazy posledních ulovených krkonošských medvědů (v letech 1665, 1693, 1701 a 1726). Nejvzácnější památkou z původního zařízení jsou renesanční kachlová kamna v bývalém rytířském, dnes ve velkém zasedacím sále. Dominují zde velikostí i výzdobou, jsou jedním z prvních příkladů využití majoliky v českých zemích. Kachle s biblickými náměty nesou letopočet 1545.

Zámek Vrchlabí je vhodný i pro rodiny s dětmi, které si mohou užít procházku po zámeckém parku a obdivovat různé druhy rostlin a živočichů. Děti se mohou také zapojit do hledání strakapouda, netopýra, ledňáčka nebo poštolky, které žijí v parku nebo na zámku. V parku se také nachází dva dětské hřiště – jedno u rybníka a druhé u kulturního domu Střelnice. Na hřištích najdete hrad s klouzačkou, houpačky, výtah na kamínky, pískoviště nebo prolézačky.

Zámecký park

Okolo zámku se nachází rozlehlý zámecký park s umělými jezírky, štěrkovými cestami, lavičkami a vzácnými cizokrajnými dřevinami, kde můžete prožít příjemnou a klidnou procházku. Park byl založen v první polovině 19. století a má rozlohu asi 10 hektarů. V parku se nachází také památné stromy, jako je například jilm horský, jasan ztepilý nebo platan javorolistý. V parku se také konají různé kulturní akce, jako jsou koncerty, divadelní představení nebo trhy.

Jak se dostat na zámek Vrchlabí

Zámek Vrchlabí se nachází přímo v centru města Vrchlabí, nedaleko náměstí a hlavní silnice. Zámek je cca 20 minut od autobusového a vlakového nádraží. Pokud přijedete autem, můžete zaparkovat na krytém parkovišti na Náměstí T.G.M. nebo na parkovišti v ulici Zámecká – vyhrazeno pro návštěvníky zámku.

Co zajímavého je v okolí zámku Vrchlabí

Pokud chcete poznat více krás Krkonoš, máte spoustu možností kam se vydat z Vrchlabí. Můžete například navštívit nedalekou rozhlednu na kopci Žalý, odkud se vám naskytne nádherný výhled na celé pohoří. Rozhlednu můžete dosáhnout pěšky nebo lanovkou z Herlíkovic. Další tip je naučná stezka Vrchlabím, která vás provede historickými i přírodníními zajímavostmi Vrchlabí a okolí. Stezka začíná u zámku a končí u muzea Krkonoš. Na trase je 12 zastavení s informačními tabulemi, které vás seznámí s historií, architekturou, geologií, flórou a faunou této oblasti. Stezka je dlouhá asi 3 km a je vhodná pro všechny věkové kategorie.

Pokud máte rádi muzea, můžete navštívit Krkonošské muzeum, které se nachází v bývalém klášteře augustiniánů. Muzeum vás provede historií, kulturou a přírodou Krkonoš a nabídne vám zajímavé expozice, jako je například sbírka krkonošských betlémů, ukázky lidového umění nebo modely horských chat. Muzeum také pořádá různé akce, jako jsou výstavy, přednášky nebo dětské dílny.

Pokud chcete zažít trochu adrenalinu, můžete se vydat do zábavního parku Špindlerův Mlýn, kde najdete spoustu atrakcí pro celou rodinu. Můžete si zkusit jízdu na bobové dráze, lanovém parku, trampolínách nebo na koloběžkách. V zimě si můžete užít lyžování nebo snowtubing na sjezdovkách různých obtížností. V parku se také nachází restaurace, občerstvení a ubytování.