• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Chrám Tří Grácií

Pokud hledáte zajímavý a romantický výlet do přírody a historie, můžete zkusit navštívit Chrám Tří Grácií, který se nachází v Lednicko-valtickém areálu, zapsaném na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jedná se o klasicistní chrám s půlkruhovou kolonádou, který byl postaven v roce 1825 podle návrhu architekta Jana Karla Engela. Před chrámem stojí sousoší Tří Grácií, které znázorňují tři řecké bohyně krásy a půvabu: Aglaiu, Eufrosyné a Thálii. Sousoší je vytesané z jednoho kusu mramoru a je dílem sochaře Johanna Martina Fischera. Chrám je obklopen krásnou krajinou s rybníky, lesy a vinicemi.

Chrám Tří Grácií je ideálním místem pro romantickou procházku, piknik nebo relaxaci. Můžete si prohlédnout jeho architektonické detaily, obdivovat sochy v kolonádě a vychutnat si výhled na Prostřední rybník. Interiér chrámu je sice veřejnosti nepřístupný, ale i tak stojí za to se k němu přiblížit a podívat se na jeho mozaikovou podlahu a iluzivní výmalbu. Chrám je také oblíbeným místem pro svatební obřady a focení.

Pokud chcete prodloužit svůj výlet, můžete se vydat po červené turistické značce, která spojuje Valtice s Lednicí. Na cestě uvidíte další památky Lednicko-valtického areálu, jako jsou zámek Lednice, zámeček Belveder, kaple svatého Huberta nebo minaret. Všechny tyto stavby jsou dokladem bohaté historie a kultury rodu Lichtenštejnů, kteří zde vytvořili rozsáhlý parkový komplex nazývaný „zahrada Evropy“. V Lednici si můžete prohlédnout zámek ve stylu anglické gotiky, který sloužil jako letní sídlo Lichtenštejnů. Zámek je obklopen nádhernou zahradou s exotickými rostlinami, skleníky, oranžeriemi a umělými jeskyněmi. V zahradě se také nachází vyhlídková věž Lednická kolonáda, ze které se nabízí krásný pohled na celý areál.

V Lednici si také můžete zajít do některého z místních pohostinství a ochutnat tradiční moravskou kuchyni a víno. Pokud máte rádi víno, doporučujeme navštívit některé z okolních vinařství nebo vinoték, kde si můžete zakoupit lahvinky nebo degustovat různé odrůdy. Pokud máte rádi cyklistiku, můžete si půjčit kolo a projet se po cyklostezkách, které vedou po celém areálu. Pokud máte rádi přírodu, můžete se vydat do Pálavy, kde najdete bělostné vápencové skály, dubové háje a skalní stepi s bohatou flórou a faunou.

Chrám Tří Grácií je snadno dostupný autem, autobusem nebo vlakem. Pokud jedete autem, můžete zaparkovat přímo u chrámu nebo v blízkých obcích Lednice nebo Hlohovec. Pokud jedete autobusem, nejbližší zastávka je Lednice, odkud je to asi 4 km po červené turistické stezce. Pokud jedete vlakem, nejbližší zastávka je také Lednice, odkud je to asi 3 km po červené turistické stezce. Pokud chcete cestovat nostalgicky, můžete se také svézt historickým vlakem Hurvínkem, který jezdí o víkendech a státních svátcích z Břeclavi do Lednice a zpět.